FANDOM


Świadkowie Jehowy w Libii
P watchtower
Kraj Flag of Libya.svg Libia
Liczebność
(2011)
kilkadziesiąt osób
Liczba zborów
(2011)
1[potrzebne źródło]
Rozpoczęcie działalności {{{Rozpoczęcie działalności}}}
LocationLibya

Libia na mapie Afryki Północnej

Plik:JW Arabic.jpg
NW.Arabic

Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata w języku arabskim wydano w 1998 roku (część) oraz w 2004 roku (całość)

Is This Life All There Is?.Arabic

Czy na tym życiu wszystko się kończy? w j.arabskim

Świadkowie Jehowy w Libii – wspólnota kilkudziesięciu aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli), należących do 1 zboru w Libii. Prowadzą nieoficjalną działalność, z tego powodu szczegółowa liczebność członków wyznania nie jest podawana do wiadomości publicznej. Obecnie sprawozdanie z działalności w tym kraju dołączane jest do ogólnego z 30 krajów, gdzie działalność Świadków Jehowy jest ograniczona prawnie lub zakazana.

Historia

Początki

Działalność w Trypolisie zapoczątkowali w kwietniu 1950 roku egipscy Świadkowie Jehowy – Michel Antonovic z rodziną, którzy z przyczyn zawodowych, przybyli na pewien okres z Aleksandrii[1]. Ponieważ znali oni również język włoski, głosili głównie wśród Włochów, zamieszkujących Trypolis i jego okolice. W owym roku założono zbór. Rok później zbór liczył 10 aktywnych wyznawców.

W 1953 roku 27 współwyznawców w tym kraju odwiedził Milton George Henschel, który wygłosił do nich okolicznościowe przemówienie na ówczesnej Sali Królestwa. W roku 1954 działało 36 Świadków Jehowy.

Do roku 1957 legalna działalność była prowadzona bez większych przeszkód, a koordynowało ją ówczesne egipskie Biuro Oddziału w Kairze. W roku 1959 zanotowano 90 aktywnych głosicieli, w tym jednego pioniera. Pod koniec lat 50. XX w. koordynowanie działalności w Libii przejęło włoskie Biuro Oddziału w Rzymie.

Rozwój i prześladowania

Kilka lat po uzyskaniu przez Libię niepodległości rozpoczęły się aresztowania i konfiskaty ich publikacji religijnych. W roku 1964 Liga Arabska wydała dekret, według którego Świadków Jehowy uznano za syjonistów, nastąpił zakaz działalności. Cudzoziemcy, członkowie wyznania, zmuszeni byli do opuszczenia Libii - wielu z nich wyjechało do Włoch, a pojedyncze osoby do Egiptu, Grecji i innych krajów. W Libii pozostało wówczas ok. 50 wyznawców[2].

Tutejsi Świadkowie Jehowy zawsze byli przedstawicielami różnych narodowości – głównie włoskiej. Przez pewien czas w Libii działali Francis i Gloria Malaspina – misjonarze, absolwenci Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead[3].

Po objęciu władzy przez Muammara Kadafiego nastąpiły kolejne ograniczenia działalności. Z powodu napiętej sytuacji politycznej i prześladowania wyznawców w roku 1999 w Libii pozostało tylko 3 głosicieli, a Pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa obchodziło 19 osób[4]. W roku 2002 publicznie opublikowano ostatnie oficjalne sprawozdanie z tego kraju, zamieszczono je w Roczniku Świadków Jehowy 2002, w Libii działało wówczas 26 aktywnych Świadków Jehowy[5].

Obecnie działalność tego wyznania w Libii jest przez obecną władzę nadal zakazana, Świadkowie Jehowy prowadzą ją nieoficjalnie. Ograniczenia związane są z zakazem wwozu zagranicznych publikacji szczególnie ilustrowanych, dlatego tutejsi wyznawcy korzystają z publikacji dostarczanych konspiracyjnie[6]. Przez ponad 70 lat historii tej religii w tym islamskim kraju, stan ilościowy Świadków Jehowy oscylował pomiędzy liczbą 3–90 osób. W czasie wojny domowej w Libii w 2011 roku kilku zagranicznych współwyznawców opuściło Libię, głównie z miast Bengazi oraz Trypolis. Zagraniczni wyznawcy w Libii pochodzą głównie z krajów europejskich oraz z Algierii, Czadu i innych krajów afrykańskich[7].

Przypisy

  1. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1995, s. 476. ISBN 83-903551-0-8.  (pol.)
  2. Yearbook of Jehovah’s Witnesses 1982. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, s. 234.  (ang.)
  3. Dzielenie się bezcennym skarbem. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 21-22, 1.01.1995. ISSN 1234-1150 (pol.). 
  4. Rocznik Świadków Jehowy 2000. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2000, s. 34, 35. ISBN 83-86930-36-5. 
  5. Rocznik Świadków Jehowy 2002. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2002, s. 34, 35. ISBN 83-86930-54-3. 
  6. Muhammad Harb, Abdul Sami Hrawi, Gabriel Farah: Global Freemasonry in the balance of Islam - Jehovah's Witnesses in the balance. Faculty of Theology in Cairo, (1407 AH / 1987).  (arab.)
  7. Our brothers in Libya (ang.). jw-archive.org, 28 lutego 2011.

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Świadkowie Jehowy w Libii z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki