FANDOM


Andrzej Kuna (ur. 1954) – biznesmen polski, działający w Austrii (jest obywatelem austriackim).

Jego nazwisko stało się głośne w związku z aferą Orlenu; Andrzej Kuna, wraz ze swoim wieloletnim wspólnikiem Aleksandrem Żaglem, miał być jednym z organizatorów wiedeńskiego spotkania Jana Kulczyka z Władimirem Ałganowem w lipcu 2003.

W latach 1993–1995 Kuna i Żagiel wspólnie figurowali na listach 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Ich interesy obejmowały m.in. udziały w sieci supermarketów Billa, spółce Mitpol, firmie Rema 2000 (produkcja napojów chłodzących), firmie Lexar (produkcja kawy), spółkach Mabur (supermarkety techniczne) i Auskon (branża budowlana).

Andrzej Kuna występuje zawsze w parze z Aleksandrem Żaglem. Obaj panowie najpierw pojawili się przy okazji afery „Olina”, a później przy Orlengate – a to za sprawą słynnego wiedeńskiego spotkania Kulczyka z Ałganowem. Kuna i Żagiel wynajęli na to spotkanie salę w restauracji Niky´s i opłacili czterogodzinny lunch.

Andrzej Kuna pochodzi z Bytomia, a do Wiednia przybył później niż Żagiel. Po Andrzeju Kunie przybyli do Wiednia również jego dwaj bracia. Ich firma Terpol miała kłopoty z niemieckim i austriackim wymiarem sprawiedliwości. Podejrzewano ich o przemyt papierosów na wielką skalę (podobno doniósł na nich "Baranina"). Z Baraniną – Jeremiaszem Barańskim później się pogodzili i jeździli nawet wspólnie na wakacje. W styczniu 2005 telewizja TVN ujawniła materiały austriackiej policji, z których ma wynikać, że Kuna i Żagiel byli blisko związani z tym gangsterem.

Andrzej Kuna zaczął działać sam, zakładając spółkę Kuna OHG. Na szerokie wody wypłynął jednak dopiero, kiedy poznał Aleksandra Żagla i Sławomira Wiatra. Austriacka firma Polmarc należąca do Kuny i Żagla handlowała na wielką skalę zbożem z Kazachstanu. W interesach na terenach dawnego ZSRR pomagał im Władimir Ałganow, zatrudniony w polskim przedstawicielstwie Polmarcu w Warszawie. Wiedeński oddział firmy Kuny i Żagla ma siedzibę w XIX dzielnicy. Polmarck był współzałożycielem spółki Billa Polen. Billa Polen uruchomiła osiem supermarketów w Polsce. Ich roczne obroty w 2002 roku wyniosły prawie 140 mln .Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Andrzej Kuna z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki