FANDOM


Andrzej Meissner (ur. 18 września 1923 w Poznaniu, zm. 26 czerwca 2008 w Koninie) – polski polityk związany z Narodową Demokracją.

Życiorys

Syn Czesława Meissnera i Haliny z Lutosławskich. W latach 1938–1939 działacz Narodowej Organizacji Gimnazjalnej.

II wojnę światową spędził w Warszawie. Od 1943 członek Stronnictwa Narodowego i żołnierz Armii Krajowej, w której awansował do stopnia kaprala. Uczestnik powstania warszawskiego. Po upadku powstania, od października 1944 do kwietnia 1945 więzień Stalagu XI B-Fallingbostel. Po wyzwoleniu obozu żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W 1947 powrócił do kraju. W 1952 ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki i przeprowadził się do Szczecina. Pracował przy budowie elektrowni, m.in. w Szczecinie, Bełchatowie, Koninie, a także w Niemczech i Turcji.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Andrzej Meissner z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.