FANDOM


Antoni Godziek
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1910
Wilkowyje
Data i miejsce śmierci 26 grudnia 1997
Stolberg, Niemcy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 30 czerwca 1935

Antoni Godziek (ur. 10 stycznia 1910 w Wilkowyjach, zm. 26 grudnia 1997 w Stolberg w Niemczech) – polski ksiądz katolicki, kustosz Bazyliki NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Pochodził z Wilkowyi z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1935 roku w Katowicach. Po dziesięciu latach posługi duszpasterskiej z dniem 27 marca 1945 został administratorem w chropaczowskim kościele. Dwa lata później został przeniesiony do Piekar Śląskich, gdzie przez następne 26 lat był kustoszem piekarskiej bazyliki. Był także jej administratorem w latach 1947-1957, a potem proboszczem (1957-1973). W czasie jego pracy duszpasterskiej dokonano rekoronacji obrazu Matki Bożej, której dokonał kard. Stefan Wyszyński, odnowiono cudowny obraz oraz miały miejsce obchody milenijne (1966) z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i bpa Karola Wojtyły.

Po przejściu na emeryturę wyjechał do Austrii i został zaangażowany do dalszej pracy duszpasterskiej przez kard. Franza Königa. Po roku wyjechał do Republiki Federalnych Niemiec do Stolberg, gdzie powierzono mu funkcję kapelana sióstr i domu opieki przez nich prowadzonych. Funkcję tę sprawował do śmierci i tam też został pochowany.

ŹródłaŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Antoni Godziek z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki