FANDOM


Bitwa o Coruscant – fikcyjna bitwa dziejąca się w uniwersum Gwieznych Wojen, toczona na powierzchni oraz przestrzeni kosmicznej nad planetą Coruscant, pomiędzy Konfederacją Systemów Niezależnych i Republiką Galaktyczną. Bitwa ta została rozpętana w celu porwania przez gen. Grievousa kanclerza Palpatin'e.

Przebieg

Gdy na Coruscant znajdowała się mała liczba Jedi i klonów, Separatyści wysłali setki okrętów i myśliwców do układu planety. Zaskoczeni Jedi dali rozkaz klonom do obrony planety. Natychmiast wysłano innym Jedi wiadomość by wracali do obrony. Na ulicach planety wylądowały okręty desantowe z droidami na pokładzie. Oddziały klonów początkowo przegrywały walkę, ale gdy pomogli im Jedi wyparto droidy z powierzchni planety. Mimo wszystko na ulicach miasta latały nadal dziesiątki myśliwców. W tym samym czasie na orbicie planety toczył się ciężki bój. Mniejsze siły Republiki stawiały ciężki opór przeważającemu wrogowi. Gdy Jedi i żołnierze byli zajęci obroną miasta, Gen. Grievous udał się nie zauważony po cel bitwy czyli Kanclerza. Palpatine'a bronili trzej Jedi, lecz generał pokonał ich i porwał go. Gdy zauważyli to Jedi wysłali wiadomość do Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego, by wrócili na planetę i uwolnili kanclerza. Dwójka Jedi wróciła. Gdy dowiedzieli się o tym, że ich cel jest na okręcie generała Niewidzialna Ręka. Wdarli się tam i uwolnili kanclerza, lecz drogę zablokował im Hrabia Dooku. Po długiej walce Anakin zabił hrabiego. Gdy wszyscy zmierzali do hangaru złapały ich droidy. Gdy zaprowadziły ich do Grievousa zaczęła się walka. Grievous uciekł. Jedi przejeli stery okrętu i wylądowali z odbitym Palpatine'm.

Skutki

Konfederacja Systemów Niezależnych nie pojmała kanclerza, straciła natomiast znaczna część floty i droidów, oraz swojego lidera Dooku. Straty Republiki objęły duża część floty i niewielką ilość klonów.

Dowódcy

Konfederacja Niezależnych Systemów

Republika Galaktyczna

InterwikiŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Bitwa o Coruscant z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki