FANDOM


Bogdan Kukliński
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1958
Polska Kołobrzeg, Polska
Data i miejsce śmierci 31 grudnia 1993
Stany Zjednoczone Key West, Floryda, Stany Zjednoczone

Bogdan Kukliński – jeden z tragicznie zmarłych synów Ryszarda Kuklińskiego tajnego współpracownika CIA działającego przeciwko ZSRR, który w latach 1971-1981 przekazał ponad 40 tys. sowieckich akt Stanom Zjednoczonym.

Uznano, że Bogdan Kukliński zmarł 31 grudnia 1993 roku, kiedy wybrał się nurkować wśród raf koralowych ze swoim przyjacielem. Chociaż ciał nigdy nie odnaleziono uznano ich za zaginionych i ostatecznie nadano status zmarłych. W oddalonej o 113 km od wybrzeża Key West znaleziono łódź Kuklińskiego, ale nie znaleziono śladów ani ciał dwóch mężczyzn. Spekuluje się, że zaginięcie to program ochrony świadków jakim został poddany Bogdan Kukliński. Jest to prawdopodobna wersja zważywszy na fakt, że odczyty morza i warunków na nim panujących dnia 31 grudnia 1993 roku wskazywały na to, że ocean był spokojny i nie było burzy ani sztormów. Inna hipoteza wskazuje na vendettę ze strony władz sowieckich za zdradę ojca Kuklińskiego na rzecz USA. Co ciekawe obydwaj synowie Kuklińskiego zmarli w odstępstwie 8 miesięcy od siebie i obydwa przypadki pozostały niewyjaśnione do tej pory.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Bogdan Kukliński z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki