FANDOM


Logo ChessArt.png

Logo ChessART

ChessART - gra planszowa, bazująca na grze w szachy, rozgrywana na standardowej szachownicy 8x8.

Opis

ChessART powstał w czerwcu 2014 roku. Gra różni się znacznie od szachów, między innymi tym że pionki nie są możliwe do zbicia, a figury można zbić jedynie skoczkami. Jest oparta na pseudofabule: występuje w niej Król, Dwór oraz Armia. Celem gry jest dotarcie króla do jednego z dwóch pól promocji, dlań przeznaczonych oraz przejście na drugie z nich. (czerwone dla króla czarnego, zielone dla króla białego; patrz: Rysunek: Układ figur w ChessART).

Zasady gry

Żołnierze (pionki) służą do blokowania ruchów przeciwnika. Mogą oni poruszać się w stronę środka planszy. Jeśli dwaj żołnierze idący w jedną stronę, miną się z żołnierzem idącym w stronę drugą, to środkowy żołnierz może zmienić stronę poruszania się. Żołnierz może zostać zabity tylko jeśli zostanie otoczony z czterech stron (wyjątki stanowią krańce szachownicy). Wszyscy żołnierze stanowią Armię. Żołnierze dążą do dojścia na środek planszy.

ChessArt-Szachownica.png

Układ figur oraz zaznaczone pola promocji

Figury dzielą się na trzy rodzaje:

a) Figury -blokady: Królowa, Świta (Gońce), Posłańcy (Wieże)

b) Figury-niszczyciele: Dwaj Niszczyciele (Skoczki)

c) Figury promocyjne: Król


a) Królowa, Świta i Posłańcy stanowią Dwór i mają na celu blokowanie ruchów Żołnierzy przeciwnika. Dwór może stawać na polach zajętych przez swoich Żołnierzy (jeden Dworzanin na jedno pole), co jest niemożliwe dla wrogiego Dworu (blokada).

b) Niszczyciele mają na celu siać spustoszenie w szeregach Armii i Dworu wroga. Nie mogą co prawda zabijać Żołnierzy, jednak są dosyć skoczni i mogą pomóc otoczyć jednostki wroga. Jest to jedyna figura, która może ważyć na życiu Króla, jednak gdy go zabije, doprowadza do Remisu.

c) Król ma za zadanie dojść do jednego z dwóch pól promocji przeznaczonych dla siebie. W dotarciu do celu ma mu pomóc Armia oraz Dwór, a przeszkodzić mają mu Żołnierze i Niszczyciele wroga.

Ustalenia końcowe:

Żołnierze są mocno uzbrojeni i powolni, mogą wykonać jedynie ruch o jedno pole w trakcie rundy. Dwór ma prestiż i pozwala na wykonanie dwóch ruchów, jednak nie mogą być to ruchy tej samej figury. Król jest obszerny i nie może stawać na polu, na którym znajduje się już Żołnierz, gdyż się tam nie mieści.

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: ChessART z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki