FANDOMWikipedia-logo-v2 Zobacz w Wikipedii: Osram
OSRAM GmbH
Osram Logo
Data założenia 1906
Lokalizacja Monachium, Flag of Germany.svg Niemcy
Prezes Martin Goetzeler
Branża oświetlenie
Produkty żarówki, lampy
Strona internetowa

Osram GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo, produkujące sprzęt i akcesoria oświetleniowe, część koncernu Siemens AG. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Monachium.

Krótki zarys historyczny

Nazwa "OSRAM" została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym w Berlinie 17 kwietnia 1906 r. jako marka handlowa firmy Deutsche Gasglühlicht-Anstalt (znanej także jako Auer-Gesellschaft). Nazwę utworzono z połączenia dwóch wyrazów "OSm" i "wolfRAM", nazw pierwiastków chemicznych. Obecnie OSRAM jest obok GE Lightnings i Philipsa jednym z trzech największych producentów sprzętu oświetleniowego na świecie.

Ciekawostki

Ponieważ nazwa firmy OSRAM w języku polskim kojarzy się dość jednoznacznie, stała się ona (już przed wojną) tematem licznych, czasami niezbyt wybrednych żartów i anegdot. Wydaje się, że nie zaszkodziło to jednak wizerunkowi firmy, a mogło stanowić nawet pewną siłę sprawczą w szerokim rozpowszechnieniu znajomości tej marki.[1]

Żarty i anegdoty

Jedna z anegdot wspominała wizytę w Polsce króla Afganistanu i jego spotkanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim, podczas którego król, wierząc w to, iż liczne widziane przezeń reklamy firmy E.Wedel są powitaniami wywieszonymi na jego cześć zwrócił się do Piłsudskiego z powitaniem: E.Wedel Polonia!, na co Piłsudski miał odpalić: Tungsram, Osram, Afganistan!

Przedwojenny żart:

— Co to jest: wisi i grozi?
— (...)?
— Żarówka firmy Osram.

Przypisy

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Osram z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Traffic lights 4 states 3 To jest alternatywna wersja artykułu Osram w Wikipedii. Powody jej publikacji są zamieszczone w dyskusji.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki