FANDOM


Forcom Sp. z o.o.
Logo Forcom małe
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 1991
Lokalizacja Poznań Polska
Branża informatyczna
Strona internetowa

Forcom Sp. z o.o. – polska firma, która tworzy specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt dla sieci sklepów i punktów handlowo-usługowych. Wśród nich znajdują się największe sieci dyskontów spożywczych, supermarketów, hipermarketów, sklepów convenience, RTV-AGD, dom-hobby-ogród, kiosków i saloników prasowych, kafeterii, sklepów odzieżowych i stacji paliw. Oprogramowanie jest dostosowywane do indywidualnych wymagań klientów, zarówno w zakresie funkcjonalnym, jak i obsługi procesów biznesowych czy integracji z zewnętrznymi systemami np. SAP ERP.

Historia

Firma powstała w 1991 roku w Poznaniu. Od początku swojej działalności zajmuje się dostarczaniem sklepom i sieciom handlowym rozwiązań informatycznych, dotyczących obsługi sprzedaży i zaplecza.

Od 1994 roku zajmuje modernistyczny Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu przy ulicy Gajowej (od 2001 jako spółka z o.o.).

Forcom zatrudnia obecnie ponad 250 pracowników w swojej siedzibie w Poznaniu i w oddziałach zamiejscowych[potrzebne źródło].

Działalność

Produkty

Flagowy produkt firmy – Program Market – jest obecnie używany w około 7,5 tys. punktów sprzedaży. System Aserv obsługuje transakcje EFT na około 25 tys. stanowisk kasowych[potrzebne źródło].

W skład oprogramowania Forcom dla sieci handlowych wchodzą następujące programy:

 • Market – system obsługi sklepu obejmujący moduły Front Office (system kasowy) i Back Office (obsługa zaplecza).
 • Perspectiv – zarządzanie sprzętem i oprogramowaniem oraz ich diagnostyka.
 • Aserv – system obsługi płatności kartami płatniczymi oraz innych rodzajów transakcji EFT (takich jak sprzedaż doładowań, płatności rachunków masowych, obsługa kart prezentowych).
 • LeKart – system lojalnościowy zintegrowany z programem Market.
 • Centrala – program do zarządzania centralą sieci handlowej.
 • FileMon – system do automatycznego przesyłania danych w sieci handlowej.
 • eRCP – system służący do planowania i ewidencji czasu pracy.

Forcom oferuje także sprzęt zintegrowany z oprogramowaniem obsługi sklepu:

 • Kasy POS – kasy modularne i kompaktowe o architekturze komputera PC z peryferiami (wyświetlaczami i monitorami dla kasjera i klienta, ekranami dotykowymi, klawiaturami, kasetkami, szufladami).
 • Kasy samoobsługowe – zarówno z obsługą płatności kartami płatniczymi, jak i płatności gotówką (w wersji z recyclingiem gotówki lub bez).
 • Skanery (czytniki) kodów kreskowych – stacjonarne (pionowe, poziome, bioptyczne) i ręczne.
 • Kolektory przenośne – wykorzystywane w wielu procesach w sklepie, takich jak weryfikacja etykiet na półkach i drukowanie etykiet, tworzenie zamówienia, przyjęcie dostawy, generowanie dowolnych dokumentów przyjęcia lub wydania towaru, inwentaryzacja, mobilne drukowanie etykiet (we współpracy z podłączoną przenośną drukarką termiczną).
 • Skanerowagi – wagi montowane na stanowisku kasowym, podłączane bezpośrednio do kasy, najczęściej zintegrowane ze skanerem kodów kreskowych.
 • Wagi etykietujące – wagi drukujące etykietę z kwotą do zapłaty za zważony towar.
 • System PSS – system kolektorów do samodzielnego skanowania towarów przez klienta.
 • Weryfikatory cen – urządzenia do samodzielnego sprawdzania ceny towaru przez klienta.
 • Drukarki termiczne – stacjonarne i przenośne, wykorzystywane m.in. do drukowania metek z cenami, nalepianych na każdą sztukę towaru (stosowane najczęściej przy sprzedaży odzieży, niektórych artykułów w supermarketach (np. płyt CD), niektórych artykułów w sklepach dom-hobby-ogród), czy etykiet przecenowych, umieszczanych na przecenianych egzemplarzach towaru.
 • Sprzęt komputerowy – serwery, stacje robocze, drukarki komputerowe, urządzenia sieciowe.
 • UPS
 • Maszyny pakujące
 • Etykiety elektroniczne
 • Maszyny do skupu butelek

Usługi

Forcom świadczy usługi w zakresie tworzenia specjalistycznego oprogramowania i jego bieżącego dostosowywania do potrzeb klientów. Dostarcza sprzęt (kasy z peryferiami, serwery, komputery, wagi etykietujące, urządzenia sieciowe, UPS-y), wykonuje instalacje kablowe i instalacje urządzeń. Prowadzi szkolenia użytkowników oraz zajmuje się serwisem sprzętu i oprogramowania.

Struktura organizacyjna

Działy firmy:

 • Dział rozwoju oprogramowania – bieżący rozwój oprogramowania i tworzenie nowych produktów.
 • Dział testów – zajmuje się testowaniem oprogramowania, zarówno przez wykonywanie testów ręcznych, jak i programowanie testów automatycznych.
 • Dział instalacji kablowych – wykonuje instalacje kablowe dla oferowanych systemów obsługi sklepów na terenie całej Polski; dział ten wspomagają 3 oddziały zamiejscowe.
 • Dział napraw sprzętu – wykonuje naprawy sprzętu: kas, drukarek fiskalnych, skanerów, kolektorów, wag i innych.
 • Helpdesk – świadczy serwis telefoniczny przez zdalne połączenie; zarządza pracą serwisantów lokalnych.
 • Dział serwisowo-wdrożeniowy – zajmuje się wdrożeniem i serwisem systemów obsługi sklepów. Serwis działa w 34 miastach w Polsce[potrzebne źródło].

Certyfikaty, nagrody

2011 – System Aserv pomyślnie przeszedł audyt zgodności ze standardem PA DSS (Payment Application Data Security Standard), określającym wymogi bezpieczeństwa dla aplikacji płatniczych zdefiniowane przez organizacje kartowe (m.in VISA, MasterCard i inne) i został umieszczony na liście tzw. Validated Payment Applications[1].

2008, 2009, 2010, 2011 – Gazela Biznesu, tytuł przyznawany przez Puls Biznesu.

2009 – Certyfikat Przejrzysta Firma nadawany m.in. za publikację sprawozdań finansowych.

2009 – Certyfikat wiarygodności biznesowej nadawany za najwyższą ocenę stabilności firmy według Dun and Bradstreet Poland[potrzebne źródło].

Przypisy

Linki zewnętrzne

http://www.forcom.eu/Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Forcom z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki