FANDOM


Franciszek Giertych (ur. 1868, zm. 1938), polski działacz gospodarczy, inżynier, protoplasta rodziny polityków narodowych.

W latach 1893-1903 i 1907-1914 był dyrektorem fabryki wyrobów metalowych "Poręba" koło Zawiercia; 1903-1907 miał własną niedużą fabrykę w Sosnowcu. Od 1914 do 1917 dyrektor stoczni w Rewlu (obecnie Tallinn, Estonia), później pracował w stoczni w Petersburgu. Na początku lata 1918 r. po zawarciu pokoju w Brześciu Litewskim, ale przed końcem wojny na Zachodzie cała rodzina przeniosła się do Kielc.

Współpracował z Ligą Narodową, m.in. za pośrednictwem teścia Andrzeja Albrechta; wspierał działalność Ligi finansowo. W Polsce międzywojennej działał na rzecz drobnego przemysłu. Wydał dwie broszury poświęcone zagadnieniom gospodarczym: O możliwościach, zadaniach i organizacji drobnego przemysłu w Polsce (Piotrogród 1918) i Czy można uniknąć inflacji? (Warszawa 1932).

Z małżeństwa z Janiną z Albrechtów miał syna Jędrzeja (1903-1992), publicystę, znanego polityka narodowego. Wnukiem Franciszka jest Maciej Giertych, a prawnukiem Roman Giertych - liderzy Ligi Polskich Rodzin.

Bibliografia

  • Maciej Giertych, Z nadzieją w przyszłość, Warszawa 2005
  • Barbara O'Driscoll, Zmów zdrowaśkę. Historia Marii i Jędrzeja Giertychów, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne,"Polwen", Radom 2007Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Franciszek Giertych z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!


Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki