FANDOM


Fundacja im. Mariusza Kazany
Data założenia 2010
Status OPP nie
KRS 0000370964
Strona internetowa

Fundacja Imienia Mariusza Kazanyfundacja powołana w 29 września 2010 dla upamiętnienia i rozpowszechniania wiedzy o działalności i osobie Mariusza Kazany Dyrektora protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem [1].

Cele fundacji

Zgodnie ze statutem do priorytetowych celów fundacji należy:

 • utrwalanie i rozpowszechnianie wiedzy o działalności i osobie Mariusza Kazany – Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem;
 • budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie polskiej kultury i sztuki w kraju i za granicą;
 • wspieranie rozwoju oraz popularyzowanie polskiej kultury i sztuki w środowisku dyplomatów w kraju i za granicą;
 • popularyzacja wiedzy o polskiej kulturze i sztuce;
 • wspieranie i promocja artystów polskich i polonijnych oraz ich artystycznej twórczości;
 • popularyzacja, wspieranie i promowanie działań kulturalnych i artystycznych;
 • edukowanie oraz integrowanie środowiska artystów oraz innych podmiotów działających na rzecz promocji polskiej kultury i sztuki;
 • aktywizacja miejsc mających znaczenie artystyczne lub kulturalne.

Władze fundacji

Władzami Fundacji są zarząd oraz rada fundacji.

Zarząd

Prezes Zarządu

 • Justyna Kazana

V-ce prezes

 • Rafał Dobrzeniecki

Rada Fundacji

Przewodnicząca Rady

 • Wacława Barbara Kazana

Członkowie:

 • Robert Gąsior
 • Marek Kawecki
 • Ewa Lenarczyk-Klata
 • Piotr Oskroba

Polska Szkoła Grafiki

W ramach cyklu "Polska Szkoła Grafiki" fundacja prezentuje ważne wydarzenia artystyczne, mające wpływ na sztukę grafiki w świecie. Promuje wybitnych polskich artystów- reprezentujących różne ośrodki graficzne w Polsce, ważne międzynarodowe i ogólnopolskie imprezy graficzne. Porusza aktualne zagadnienia artystyczne.

Polska Szkoła Grafiki – Linoryt

W czerwcu 2010 roku w Galerii u Dyplomatów zaprezentowano ekspozycję Polska Szkoła Grafiki – Linoryt[2]. Linoryt punktowy to specyficzny rodzaj opracowywania matrycy, uważany za polskie odkrycie w sztuce graficznej XX wieku. Polega na wydobyciu z matrycy linorytu szerokiej gamy tonów szarości, zbudowanej z drobnych punktów wybranych igłą lub ostro zakończonych dłutem z powierzchni linoleum. Artystą, który stworzył i rozwinął ten rodzaj misternej sztuki był Józef Gielniak. Kontynuatorami techniki linorytu punktowego są graficy środowiska lubelskiego, których prace zaprezentowano na wystawie w Galerii u Dyplomatów. Stanisław Bałdyga, Grzegorz Mazurek i Krzysztof Szymanowicz to graficy z dużym dorobkiem artystycznym, których twórczość jest znana i ceniona na całym świecie. Obecność na wystawach typu biennale lub triennale oraz ilość zdobytych nagród świadczą jednoznacznie o bardzo wysokim poziomie i wyjątkowym charakterze ich twórczości. Ekspozycja w Galerii u Dyplomatów została wpisana w program wydarzeń Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza IMPRINT. Początkowo jej otwarcie miało się odbyć 16 kwietnia 2010 roku. Tragiczna śmierć Mariusza Kazany Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego pod Smoleńskiem zmieniła te plany. Dzięki zaangażowaniu artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Pracownikom Protokołu Dyplomatycznego wystawę zorganizowano w czerwcu. W jej otwarciu uczestniczyli założyciele Fundacji im. Mariusza Kazany.

Polska Szkoła Grafiki – Kolor w grafice

Wystawa Polska Szkoła Grafiki – Kolor w grafice[3] przedstawia wybrane prace Mirosława Pawłowskiego, Henryka Ożoga oraz Andrzeja Kaliny, artystów, których grafiki były prezentowane w Toruniu podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki. Toruńskie Triennale Kolor w Grafice jest imprezą artystyczną o wieloletniej tradycji. Pierwsze wystawy, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, koncentrowały się na problemie funkcjonowania koloru w grafice. Dzisiaj ich głównym zagadnieniem jest odpowiedź na pytanie, w jakim celu artyści stosują barwę. Ubiegłoroczna edycja, opatrzona tytułem Tożsamość a tradycja, była poświęcona problemom rozpoznawania tradycji i budowania poczucia tożsamości. Natomiast w sensie warsztatowym była próbą odpowiedzi na pytanie, jaki jest stosunek artystów do bogatej tradycji graficznej. Według twórców (autorów, organizatorów) toruńskiego Triennale Grafiki Anny Jackowskiej, dyrektorki Galerii Wozownia w Toruniu i Mirosława Pawłowskiego, kuratora tej imprezy artystycznej: "...stare technologie są zastępowane przez nowe – i to jest naturalne. Zmiany następują wręcz w niekontrolowanym tempie! Hologramy, trójwymiarowe odbitki to już rzeczywistość i nasza przyszłość. Ale czy taka sytuacja odsuwa w niebyt stare techniki klasyczne, jak drzeworyt, techniki metalowe, litografię czy nawet stosunkowo młodą serigrafię? Raczej nie. Przyszłość grafiki to KOEGZYSTENCJA i to we wszystkich obszarach jej funkcjonowania. Bez podziału na grafikę tradycyjną i na tę cyfrową. Istotna jest idea jako podmiot każdej kreacji, bowiem cel zawsze jest jeden: pozostawienie własnego znaku."

Przypisy

 1. Fundacja Imienia Mariusza Kazany: O Fundacji Imienia Mariusza Kazany (pol.). MariuszKazana.org, 2010-06-01. [dostęp 2011-02-28].
 2. Fundacja Imienia Mariusza Kazany: Otwarcie wernisażu Polska Szkoła Grafiki - Linoryt (pol.). MariuszKazana.org, 2010-06-01. [dostęp 2011-02-28].
 3. Fundacja Imienia Mariusza Kazany: Otwarcie wernisażu Polska Szkoła Grafiki – Kolor w grafice (pol.). MariuszKazana.org, 2011-11-24. [dostęp 2011-02-28].Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Fundacja Imienia Mariusza Kazany z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki