FANDOM


Fundacja Rosetta – organizacja charytatywna, która została założona we wrześniu 2009 roku przez Reinharda Schälera, dyrektora Centrum Badań Lokalizacji (LRC) na Uniwersytecie w Limerick w Irlandii. Celem organizacji jest pomoc ludziom z całego świata w umożliwieniu dostępu do informacji i globalnych treści w swoim ojczystym języku. Wspiera rozwój i wprowadzanie inteligentnych tłumaczeń oraz platformy lokalizacji o działaniu charytatywnym. Oprogramowanie działa na zasadzie modelu open source, dlatego społeczność ma bezpośredni dostęp do tej platformy. Określenie "crowdsourcingu" odgrywa szczególną rolę[1].

Cele Fundacji

  • zmniejszyć biedę, wspierać opiekę zdrowotną, rozwijać edukację oraz promować sprawiedliwość poprzez dostęp do informacji i wiedzy na skalę globalną,
  • zapewnić dostęp do informacji i wiedzy poprzez znoszenie barier językowych,
  • znieść bariery językowe poprzez zapewnienie infrastruktury tłumaczeniowej i lokalizacyjnej zarówno na skalę międzynarodową i lokalną,
  • wykorzystać tę infrastrukturę w celu stworzenia zatrudnienia i rozwoju prowadząc do większej równości,
  • upewnić się, że ten wysiłek jest trwały, światowy oraz oparty na zasadach inicjatywy społecznej”[2]

Zakres działalności

Fundacja Rosetta wspiera tłumaczenia społeczności. Działa ona dla tych, którzy chcą zapewnić równy dostęp do informacji w różnych językach, niezależnie od warunków ekonomicznych, politycznych, lokalizacji. Celem organizacji jest zaspokojenie wymagań wykraczających poza tłumaczenia oferowane przez płatnych dostawców usług tłumaczeniowych. Korzystając z lokalnych zasobów, prace wykonywane przez wolontariusyz fundacji wspomagają rozwój opieki zdrowotnej, edukacji i sprawiedliwości.

Fundacja zaangażowana jest w wiele wydarzeń i projektów charytatywnych:

 • Community Eye Health Journal – odnosi się do eliminacji ślepoty w krajach, w których istnieje jej największe ryzyko.
 • Health Information For All 2015 – działania na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się, tłumaczenia dotyczące informacji o charakterze medycznym. HIFA 2015 skupia ponad 3000 pracowników służby zdrowia, bibliotekarzy, wydawców, pracowników naukowych i decydentów politycznych z 150 krajów na świecie, wszystko dąży do jednego celu : by do 2015 r., każda osoba na świecie miała dostęp do służby zdrowia.
 • Special Olympics Europe/Eurasia – wolontariusze przetłmaczyli w 14 europejskich językach informacje dotyczące regulaminu sportowego,zasad opieki zdrowotnej itp.
 • Solar Cookers International (SCI)- przetłumaczenie broszur i instrukcji obsługi urządzeń[3].

Platformy Tłumaczeń

Działalność Fundacji opiera się na zastosowaniu dwóch systemów: GlobalSight i Crowdsight. Oba systemy są otwartymi systemami źródłowymi, pierwotnie opracowanymi przez Transware. Sponsorowane przez Welocalize, Globalsight jest otwartym źródłem Translation Management System (TMS), który pomaga zautomatyzować zadania związane z tworzeniem, tłumaczeniem, recenzjonowaniem, przechowywaniem i zarządzaniem globalnym. CrowdSight jest inną aplikacja open-source w pełni zintegrowaną z GlobalSight. Jest skierowana głównie do grup społecznościowych lub do dostarczania szybkich tłumaczeń. Istniejąca wspólnota GlobalSight liczy 1500 członków[4]

Współpraca

Kadego dnia wolontariusze tłumaczą miliony słów, o wartości setek tysięcy euro. Tłumaczenia są zlecane przez różnego typu organizacje, niektóre z nich są dla zysku, inne nie. Pracują również w konkretnych obszarach, takich jak mikro finansów i środowiska.

Kilka przykładów organizacji, z którymi współpracuje Fundacja:

 • American Alliance Language Services
 • Global Voices
 • Google – tłumaczenia medyczne
 • Translators without Borders

Przypisy

Linki zewnętrzne

Interwiki



Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Fundacja Rosetta z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.