FANDOM


Hufiec ZHP Mielec
Organizacja harcerska Związek Harcerstwa Polskiego
Rodzaj jednostki Hufiec
Jednostka nadrzędna Chorągiew Podkarpacka ZHP
Rok powstania
pierwszych drużyn
1912
Komendant (przewodniczący) hm Anna Marek
Adres siedziby ul. Solskiego 1
Mielec
Portal Harcerstwo  Portal:Harcerstwo

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Mielec - jeden z większych hufców Chorągwi Podkarpackiej działający na terenie Mielca i okolic. W jego skład wchodzą gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie, wędrownicze oraz Nieprzetartego Szlaku. W strukturach hufca istnieje również jeden szczep. W listopadzie 1999 roku Hufiec zakończył kampanię bohater i przyjął imię dh Antoniny Gębicowej, jednej z pierwszych mieleckich, przedwojennych drużynowych.

Historia

Na początku drugiej dekady XX wieku została założona przez Franciszka Siorka drużyna, która liczyła 94 skautów, podzielonych na patrole po około 8 osób w jednym. Zatwierdzenie powstałej drużyny nastąpiło 15 kwietnia 1912 roku, a dokonało tego Naczelnictwo Skautowe Związku we Lwowie.

Podczas zbiórek większość godzin poświęcano na ćwiczenia z bronią, wykłady związane z higieną, wycieczki, obozowanie, pozorowanie ataku - obrony, uczono się topografii, posługiwanie się kompasem i alfabetem Morse’a. W 1923 roku skauci zaczynają wyruszać na dłuższe wycieczki, zorganizowano również biwaki z noclegiem. 1 maja 1923 roku złożono w Mielcu pierwsze ślubowanie skautowe.

18 maja w związku z mobilizacją drużynę przejął Włodzimierz Kondratiuk. W 1917 roku powstała nowa drużyna pod kierownictwem Józefa Niemca, a w 1918 roku nawiązano kontakt z Harcerską Komendą Dzielnicową w Tarnowie. Rozwój harcerstwa przyniosło odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz objęcie protektoratu przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Z początkiem lat dwudziestych wiąże się również rozkwit harcerstwa w Mielcu. We wrześniu 1919 roku na terenie Mielca rozpoczęła działalność Żeńska Drużyna Harcerek im E. Plater, zorganizowana w Prywatnym Seminarium Nauczania Żeńskiego. 18 grudnia 1921 roku powołano do życia hufiec ZHP, hufcowym został Wł. Kania. Od 1923 roku funkcję tę pełnił Wł. Kawa, a od 12 września 1924 roku ks. Wawrzyniec Dudziak.

W styczniu 1925 roku hufiec podzielono na męski i żeński. 14 czerwca 1925 roku odbyła się uroczystość poświęcenia pierwszego sztandaru. Poświęcenia dokonał bł. ks. Roman Sitko, były kapelan mieleckich harcerzy. Pierwszy obóz hufca zorganizowano od 5 do 27 lipca 1926 roku w Barcicach, koło Starego Sącza. Organizowano również obozy wędrowne, pierwszy z nich na trasie 230 km urządzona na Huculszczyźnie. Ostatni stały obóz harcerski miał miejsce tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej w Hykach - Dębiakach od 28 czerwca do 12 lipca 1939 roku.

Począwszy od 1930 roku prowadzono letnie kolonie. Ich przygotowaniem zajmowały się drużyny żeńskie. Urządzano je w Mszanie Górnej, Majdanie k. Lwowa, Łużnej k. Gorlic. Mieleccy harcerze uczestniczyli również w zlotach: w II Zlocie Ogólnonarodowym w Poznaniu w 1929, Międzynarodowym Zlot Skautów w 1930 roku w Czechosłowacji.

W latach międzywojennych wystawiono wiele przedstawień, urządzano wieczornice, ogniska, jasełka. Szczególnie mobilizowano się podczas wielkiej powodzi od 13 - 15 lipca 1934. W 1931 roku reaktywowano mieleckie Koło Przyjaciół Harcerstwa. Z początkiem maja 1933 roku hufcowym został Zdzisław Wagner. Wówczas powstała nowa drużyna imienia Zawiszy Czarnego, która specjalizowała się w żeglarstwie. W roku 1923 odnowiona działalność „Wicząt” czyli zuchów, znajdujących się pod opieką harcerzy starszych z drużyny im. Kościuszki.

W 1925 roku istniały w Mielcu dwie drużyny żeńskie, z których powstał hufiec. Dwa lata później zorganizowano drużynę starszoharcerską „Nasza Gromada”, której drużynową została Anonina Wożniak, obecna patronka mieleckiego hufca. Drużynę tę w 1931 roku przejął Władysław Szczygieł. Przez szeregi żeńskich drużyn harcerskich przewinęło się setki dziewcząt.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Hufiec ZHP Mielec z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4.svg Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4.png Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki