FANDOM


Instytut B61
Gatunek nauka, sztuka, teatr, performance, instalacja
Lokalizacja Flag of Poland.svg Polska, Toruń
Rok założenia 2009
Powiązania SOFA , Mariusz Lubomski, eNeRDe, Teatr Wiczy, Teatr im. W. Horzycy
Kierownictwo artystyczne Jan Świerkowski
Commons-logo Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Profil na portalu Facebook

Instytut B61 – polska grupa artystyczna tworzona przez naukowców i artystów z Torunia założona w 2009 roku przez Jana Świerkowskiego.

Idea

Instytut B61 to cykliczny alternatywny projekt z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej, performance’u i koncertu estradowego, zainicjowany przez toruńską Fundację Platon w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. W rolę inżynierów Instytutu B61 wcielają się artyści i faktyczni naukowcy tworząc symbiotyczny zespół przygotowujący wspólnie spektakle oparte o sekwencje złożonych metafor obrazujących współczesne problemy naukowe. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w obrębie jednej fikcyjnej placówki naukowej – Instytutu B61 – wspólnego odnośnika dla nauki i sztuki. Projekty opierają się o innowacyjne rozwiązania audiowizualne i tworzone są w intrygujących przestrzeniach takich jak fabryki, fortyfikacje, kamienice czy zamki. Spektakle Instytutu B61 wyróżnia nie tylko w Polsce, ale i Europie sposób kontaktu z publicznością [1]. Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę (grupę), a ich ilość jest ściśle ograniczona. Kilkudziesięcioosobowe grupy wyruszają następnie pod opieką aktorów w tajemniczą podróż. Jednorazowo ponad godzinną inscenizację obejrzeć może około pięćdziesięciu, a w ciągu całego dnia kilkuset osób.

Twórcy

W skład grupy wchodzą toruńscy muzycy, naukowcy, aktorzy i performerzy. Obecnie w działania Instytutu B61 zaangażowani są :

 • Jan Świerkowski – dyrektor artystyczny, doktorant UMK
 • Stefan Kornacki – performance, instalacja
 • Tomasz Cebo – performance, instalacja
 • Dominik Smużny – performance, instalacja
 • Mariusz Lubomski – muzyka, performance
 • Katarzyna Malejka – instalacja
 • Joachim Sługocki – instalacja
 • Maciej Cegłowski – aktor, doktorant UMK
 • Paweł Tchórzelski – aktor, Teatr im. W. Horzycy
 • Radosław Garncarek – aktor, Teatr im. W. Horzycy
 • Łukasz Ignasiński – aktor, Teatr im. W. Horzycy
 • Radosław Smużny – aktor, Teatr Wiczy
 • Krystian Wieczyński – aktor, Teatr Wiczy
 • Wiktor Konopacki – grafik, wiktorkonopacki.com
 • Ewa Wojak – wolontariat
 • Paweł Matlakiewicz – produkcja techniczna
 • Łukasz Kaźmierczak – produkcja techniczna
 • Jakub Konieczka – fundraising

Podczas poszczególnych przedsięwzięć z Instytutem B61 współpracowali m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, L.U.C, Katarzyna Groniec, SOFA, Kim Nowak, Eldo, Antoni Gralak, Natu, Pinnawela, Łona, Bogdan Hołownia i Mazzoll.

Spektakle

Główną działalności Instytutu B61 jest tworzenie i produkcja interdyscyplinarnych spektakli łączących naukę i sztukę.

Instytut B61 – spektakle
Instytut B61 Endoskopia Tomasz Cebo
Endoskopia – Tasiemiec, Tomasz Cebo
 

Ewolucja Gwiazd

Premierowy spektakl Instytut B61 odbył się w 10 grudnia 2009 roku w Forcie I im. Jana III Sobieskiego w Toruniu [2]. Uczestnicy poznali życie codzienne pracowników Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli EWOLUCJĘ GWIAZDY – od narodzin z chaosu Materii Międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na Ciągu Głównym, aż po wielką katastrofę – energetyczny wybuch Supernowej. Poszczególne etapy ewolucyjne zilustrowali zarówno artyści związani z Instytutem B61 jak i zaproszeni twórcy – Natalia i Paulina Przybysz, wokalistki nieistniejącej grupy Sistars (Gwiazda Podwójna), SOFA (Gwiazda Ciągu Głównego), Mariusz Lubomski (Błękitny Maruder), Łona i Webber (Sypialnia Instytutu B61), Mazzoll (Gwiazda Neutronowa) i Michał Bryndal (Losowanie Masy). Gościnnie w rolę naukowca wcielił się Krzysztof Grzęda aktor Teatru Baj Pomorski.

Endoskopia

Spektakl Endoskopia miał swoją premierę 19 kwietnia 2010 podczas X Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu na Ruinach Zamku Krzyżackiego [3]. Widzowie utworzyli endoskop, który został wprowadzony do zbudowanego z kilkunastu instalacji układu pokarmowego. Wśród zaproszonych do współpracy twórców znaleźli się m.in. Michał Urbaniak jako Woreczek Żółciowy, L.U.C jako Kwas Żołądkowy, Eldo jako Dwunastnica, Mariusz Lubomski jako Marskość Wątroby, Antoni "Ziut" Gralak jako Trzustka i Mazzoll wspólnie ze Stefanem Kornackim jako Odbyt.

Operacja Slapstick

Spektakl przygotowany na VIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest [4]. Scenariusz opisywał fikcyjne laboratorium filmowe wykorzystujące wiedzę z zakresu fizyki fal dźwiękowych i świetlnych do alternatywnych metod produkcji filmowej. Widzowie przewożeni byli z CSW w Toruniu wyciemnionym Ikarusem do Starego Browaru w Toruniu. Następnie podróżując piwnicami obejrzeli kilkanaście instalacji przygotowanych przez zespół Instytutu B61. Finałową sceną stanowiło przejście systemem zabudowanych rusztowań ponad jedynym w Polsce mobilnym Carillonem z piwnic w których rozgrywał się spektakl na piętro sąsiedniego budynku – do "Galerii dla..." w klubie "eNeRDe". W ten sposób dopiero na samym końcu widzowie dowiadywali się, w której części miasta się znajdują [5].

Zderzenie

Największe jak do tej pory (czerwiec 2011) logistyczne przedsięwzięcie Instytutu B61. W ciągu 7 dni grupa artystów podróżowała specjalnie przygotowanym pociągiem składającym się z siedmiu wagonów towarowych i jednego socjalnego. Na wagonach umieszczone zostały instalacje i koncerty m.in. napis KOSMOS z nieistniejącego hotelu i wspólny występ zespołu SOFA oraz raperów Małpy i Jinx'a. Scenariusz opisywał działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów [6] – 6 detektorów i zespół kilku akceleratorów. Spektakle odbywały się na peronach dworców kolejowych. Pociąg podróżował nocą, w dzień przygotowywano scenografię do kolejnego występu. Impreza odwiedziła 6 miast Warszawę, Łódź, Poznań, Toruń, Włocławek i Bydgoszcz [7]. Projekt przygotowany został razem z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. [8] i promował ideę budowy polskiej kolei dużych prędkości.

KTOŚ

9 grudnia 2010 odbyła się premiera spektaklu KTOŚ (Kwantowa Teoria Ogólnej Świadomości) opisującego podstawowe zasady i prawa fizyki kwantowej. Widzowie poruszali się po Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, w szczególności po niezamieszkanej kamienicy w której mieścił się Zespół Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego. Celem spektaklu było rozwiązanie zagadki tajemniczej śmierci Gisele – głównej bohaterki opowiadania Stefana Kornackiego pod tym samym tytułem. W trakcie śledztwa uczestnicy odtwarzali matematyczny model świadomości Gisele, czyli wszystkie możliwe stany kwantowe umysłu zmarłej. Na udział w przedsięwzięciu zdecydowali się m.in. Tomasz Stańko, Katarzyna Groniec, Bogdan Hołownia, Małpa/Jinx i Kim Nowak. Po raz kolejny działania Instytutu B61 spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem [9].

Czas Retencji

Spektakl miał swoją premierę 17 kwietnia 2011 podczas XI Fesiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu [10]. Widzowie poruszali się po laboratorium chromatograficznym gdzie poznawali zasady działania Wysokosprawnej Chromatografii Cieczowej. Ich zadaniem było rozdzielenie mieszaniny 3 związków, których rolę grały różnokolorowe Fiaty 126p. Na potrzeby spektaklu powstało 8 autorskich instalacji połączonych wspólnym scenariuszem. Widowisko odbyło się w jednej z wyłączonych z użytkowania hal produkcyjnych firmy APATOR S.A.. Udział wzięli m.in. Mariusz Lubomski, Iwo Naumowicz i Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie. Pierwszy raz z Instytutem B61 współpracowała Natalia Wiśniewska.

Pozostałe działania

Instytut B61 wspólnie z Festiwalem Never Seen in Bydgoszcz[11] rozpoczął cykl Kino Bezdomne – projekt poświęcony zanikaniu kin studyjnych w Polsce, w którym przeglądy filmowe odbywają się na klatkach schodowych, w mieszkaniach, bramach, parkach etc. Projekt zwraca uwagę na ten na pewien szerszy problem "bezdomności" wszelakich działań alternatywnych. Podczas pierwszej edycji w Starym Browarze w Toruniu odbył się przegląd filmów francuskiego reżysera Jean-Luc'a Godarda. W grudniu 2010 Instytut B61 obchodził pierwsze urodziny z tej okazji w klubie "Od Nowa" odbył się koncert jubileuszowy w którym udział wzięli Maria Peszek, Tymon Tymański, Ser Charles, Tomasz Cebo oraz Małpa/Jinx i muzycy SOFY. Instytut B61 zaangażowany jest również w Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY [12] odbywający się w sierpniu w Toruniu. Osobna działalnością Instytutu B61 są rebusy i artykuły popularnonaukowe publikowane w lokalnej prasie.

Rogi Hawkinga

Aby spektakl mógł się odbyć w nowym miejscu koniecznie jest zidentyfikowanie tzw. "artefaktów". Najważniejszym z nich są Rogi Hawkinga – przyrząd służący do zaginania czasoprzestrzeni. Rogami mogą być dowolne przedmioty zagięte pod kątem 90°, uznane przez przewodnika typu Alpha za wystarczająco energetyczne. W przypadku braku stacjonarnych Rogów Hawkinga stosuje się model przenośny.

Wyróżnienia

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. Piotr Bewicz: Człowiek-maszyna. Obraz-dźwięk.
 2. Grzegorz Giedrys, "Sztuka w pancernym forcie", Gazeta Wyborcza, http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,7336447,Sztuka_w_pancernym_forcie.html
 3. Nauka w Polsce, Informacja Prasowa PAP, "Zamek Krzyżacki zmieni się w układ pokarmowy", http://www.naukawpolsce.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=371694&data=&lang=PL&_CheckSum=-559859251
 4. Program VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, Oficjalna strona Tofifest, http://www.tofifest.pl/pl/b61-2010
 5. Paulina Jakubowska: "Z hologramem za Pan Brat", http://www.cowtoruniu.pl/artykul-1851
 6. Instytut B61 – Zderzenie, Kultura WP.PL, http://kultura.wp.pl/title,Instytut-B61-ZDERZENIE,wid,12707324,wiadomosc.html?ticaid=1c75b
 7. Pociąg do nauki i sztuki, Polskie Radio, http://www.polskieradio.pl/10/214/Artykul/264970,Pociag-do-nauki-i-sztuki
 8. PKP PLK partnerem przedsięwzięcia kulturalnego Instytut B61 – Wielkie Zderzenie, Informacja Prasowa PKP PLK, PKP.pl, http://www.pkp.pl/node/4433
 9. Marceli Sulecki: Sztuka Niewygodna, http://kulturalnytorun.pl/recenzje/recenzja-ktos-instytutb61
 10. Daniel Bokiniec, "Witamy w ZAD'zie", http://www.cowtoruniu.pl/artykul-2766
 11. Polskie Radio Pik, http://www.radiopik.bydgoszcz.pl/go.php/pod_flaga/art515.html
 12. Grzegorz Giedrys: "SKYWAY rozświetli nam miasto", Gazeta Wyborcza, http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,8295221,Skyway_rozswietli_nam_miasto.htmlŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Instytut B61 z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.