FANDOM


Jan Szkoc
prałat
Kraj działania Flag of Poland.svg Polska
Data i miejsce urodzenia 2.I.1932
Czeladź-Piaski
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Archidiecezja częstochowska
Prezbiterat 27.VI.1954

Jan Szkoc (ur. 2 stycznia 1932 na Piaskach, dzielnicy w Czeladzi) – polski duchowny katolicki, prałat, ksiądz wyświęcony w archidiecezji częstochowskiej, do której Czeladź podówczas należała, od nowego podziału Kościoła katolickiego w Polsce z 1992 roku – przynależący do Diecezji sosnowieckiej. Wieloletni proboszcz i pełniący funkcje diecezjalne, kapłan odznaczający się zaangażowaniem apostolskim i szerokością perspektyw duszpasterskich. Kanonik Kapituły Katedralnej w Sosnowcu[1][2][3]

Wykształcenie i działalność duszpasterska

Pochodzący ze starego zagłębiowskiego rodu, syn działacza społecznego w Czeladzi, odziedziczył znajomość ludu Zagłębia Dąbrowskiego wraz z zaangażowaniem społecznym, które stało się podłożem powołania kapłańskiego. Absolwent w 1949 r. Liceum im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Diecezji częstochowskiej, które mieściło się w Krakowie. Odbywane jednocześnie studia teologiczne ukończył w 1954 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po święceniach kapłańskich pracował kolejno jako wikariusz w parafii w Czarnożyłach w powiecie wieluńskim a następnie w parafii św. Barbary w Sosnowcu i św. Rodziny w Częstochowie.

W roku 1973 zostaje proboszczem proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku i pełni tę funkcję do 1986 r. W latach 1986 – 2008 był kolejnym "na Pogoni" "proboszczem na Pogoni", czyli parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. W tym też czasie pełnił różne funkcje kościelne na poziomie ponadparafialnym, diecezjalnym w diecezji częstochowskiej a następnie sosnowieckiej. Był Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Trzeźwości, Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Kobiet oraz Diecezjalnym Duszpasterzem ds. Ekumenizmu[4].

W swojej pracy apostolskiej wykazywał odwagę podejmowania nowych wyzwań i szeroką rozpiętość horyzontów duszpasterskich. Wyszedł naprzeciw potrzebom powstającego w 1991 r. Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, stawszy się współtwórcą na jego potrzeby niewiele wcześniej wybudowanego Domu Katechetycznego a następnie podejmując się rozbudowy gmachu, tak by mógł służyć zwiększającemu się liceum a potem powstającemu gimnazjum[5]. Jest współtwórcą – inicjatoremHospicjum św. Tomasza w Sosnowcu[6]. Budowniczy nagrodzonych w konkursie architektonicznym figur aniołów na cmentarzu parafialnym. Dbający o poszanowanie kultury i historii wspierał inscenizacje i spektakle urządzane w parafii, służące ubogaceniu zakorzenienia w liturgii – jak i w jej sąsiedztwie[3][7], np. gdy był wśród inicjatorów budowy pomnika "Kobietom Walczącym w Szeregach Armii Krajowej". W tym nurcie znajduje się jego wsparcie na rzecz działania pogońskiego zarówno Chóru Parafialnego, jak i Chóru Akademickiego Gloria Dei[8]. Także – patrząc z tej innej, ogólnodiecezjalnej perspektywy – należy zauważyć choćby udostępnienie przez ks. Szkoca siedziby diecezjalnym agendom, jak Sąd Biskupi czy też, doceniwszy rolę mediów, redakcji diecezjalnego wydania dla Diecezji Sosnowieckiej tygodnika Niedziela[9]. Doceniając doniosłość nie tylko pontyfikatu Janie Pawle II ale także jego wizyty duszpasterskiej podczas Pielgrzymki Papieskiej do Polski w 1999 – był szczególnym głosicielem idei papieskich, jak również orędownikiem uhonorowania tej wizyty przez wybudowanie nieopodal parafii św. Tomasza pomnika bądź przez nadanie imienia Jana Pawła II pobliskiemu rondu[2]. Ostatnim dużym dziełem inwestycji ks. Szkoca – dla uczczenia stulecia pogońskiej świątyni – było podjęcie się dobudowania wież do świątyni, których nie wystawiono zgodnie z planem na początku XX wieku jedynie z racji ekonomicznych[10]. Ówczesna budowla jak się okazało – mogłaby stać się przez to stulecie zagrożeniem z racji wybranych przez kopalnie terenów. Tymczasem obecnie wykonany śmiały projekt autorstwa E. i T. Taczewskich unika tych zagrożeń i jest jednocześnie zaciekawiający innowacjami i zgodny z regułami konserwacji – aż do tego stopnia, że został zgłoszony do konkursu „Modernizacja Roku 2008", współorganizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Naturalnego[11]. Jednocześnie przez całą swą posługę nie przestaje szukać form najlepszego dotarcia do serc ludzkich z Ewangelią – choćby posługując grupom neokatechumenalnym i angażując się w ruch ekumeniczny[12] – jak i podejmując akcje duszpasterskie tradycyjne w parafii oraz w diecezji w ramach wspomnianych wyżej działalności diecezjalnych.

Wyrazem dostrzeżenia tych zasług ks. Szkoca przez miasto[13] jest nadanie mu w 2009 r. odznaki "Zasłużonego dla Miasta Sosnowca"[14], która została wręczona podczas gali I Europejskiego Konkursu Tenorów im. Jana Kiepury[15]. Również przez Uniwersytet Śląski zostaje, decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uhonorowany złotą odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Śląskiego"[16]

Przypisy

 1. Piotr Dudała: Ks. Prałat Jan Szkoc naszym kandydatem do Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury. W: SosnowiecFAKTY.pl [on-line]. 20 stycznia 2009. [dostęp 4 listopada 2011].
 2. 2,0 2,1 wig: Sylwetka ks. Jana Szkoca. W: Gazeta.pl [on-line]. Agora S.A., 7 maja 2004. [dostęp 5 listopada 2011].
 3. 3,0 3,1 Piotr Dudała: Tytuł 'Zasłużony dla Miasta Sosnowca' dla prof. Romańskiej – Gabryś i ks. Szkoca. W: Gazeta.pl [on-line]. Agora S.A., 16 kwietnia 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
 4. Piotr Dudała: Kim jest ks. Prałat Jan Szkoc?. W: SosnowiecFAKTY.pl [on-line]. 23 stycznia 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
 5. Barbara Gruszka-Zych: Sosnowiecki Katolik. W: Gość Niedzielny [on-line]. 6 września 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
 6. Kalendarium wydarzeń Stowarzyszenia Hospicjum św. Tomasza Ap. w latach 1996-2000. W: www.hospicjum.sosnowiec.pl [on-line]. Hospicjum św. Tomasza Ap. w Sosnowcu. [dostęp 5 listopada 2011].
 7. Protokół nr XXXVI/05 sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 24 lutego 2005 r.. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. 24 lutego 2005. [dostęp 5 listopada 2011].
 8. Piotr Dudała: Ponowne zgłoszenie kandydatury Ks. prałata Jana Szkoca. W: SosnowiecFAKTY.pl [on-line]. 25 lipca 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
 9. Niedziela Sosnowiecka. W: Tygodnik Katolicki Niedziela [on-line]. Kuria Metropolitalna w Częstochowie. [dostęp 5 listopada 2011].
 10. Historia parafii. W: tomasz.sosnowiec.pl [on-line]. Parafia p.w. św. Tomasza Ap. w Sosnowcu-Pogoni, 22 września 2008. [dostęp 5 listopada 2011].
 11. Milena Nykiel: Wieże podzieliły ludzi. W: Gazeta.pl [on-line]. Agora S.A., 17 grudnia 2008. [dostęp 5 listopada 2011].
 12. Nabożeństwa ekumeniczne w Zagłębiu. W: Luteranie.pl [on-line]. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. [dostęp 5 listopada 2011].
 13. Piotr Dudała: Komisja w sposób szczególny odniosła się do osoby ks. Prałata Jana Szkoca. W: SosnowiecFAKTY.pl [on-line]. 12 marca 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
 14. Zasłużony dla Miasta Sosnowca. W: Sosnowiec - serwis internetowy miasta [on-line]. Urząd Miejski w Sosnowcu. [dostęp 5 listopada 2011].
 15. Ks. Szkoc nagrodzony. W: www.diecezja.sosnowiec.pl [on-line]. Diecezja sosnowiecka, 19 maja 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
 16. Piotr Dudała: Uniwersytet Śląski nagradza prałata Szkoca!. W: SosnowiecFAKTY.pl [on-line]. 4 listopada 2009. [dostęp 5 listopada 2011].
Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Jan Szkoc z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki