FANDOM


Justyn Andruszkiewicz pseud. Justyn, Hanesta (ur. 28 września 1909 w Warszawie, zm. 13 lipca 1944 w Sztutowie) – działacz KZMP, KPP, MOPR, PPR i GL.

Po ukończeniu kursów technicznych podjął pracę w fabryce "Perun" jako tokarz. W 1929 wstąpił do KZMP, a w 1933 do KPP. Uczestniczył w pracach MOPR, której sekretarzem na terenie Warszawy został w 1930. Z powodu aktywnej działalności komunistycznej był kilkakrotnie zatrzymywany przez policję. Na początku 1942 wstąpił do PPR i rozpoczął pracę organizacyjną wśród robotników fabrycznych w Warszawie. Zakładał komórki PPR, a później placówki GL. Jesienią 1942 wszedł w skład Grupy Specjalnej im. Ludwika Waryńskiego zorganizowanej przez Sztab Główny GL. Brał udział w wielu przeprowadzanych przez nią akcjach bojowych, m.in. w akcji 30 listopada 1942 na Komunalną Kasę Oszczędności przy ul. Traugutta (zdobyto wówczas 1 052 000 zł)i w akcji przeprowadzonej wieczorem 28 lutego 1943 na Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki (zdobyto broń, amunicję i granaty). Współpracował z centralnym laboratorium uzbrojenia GL. 13 marca 1944 został aresztowany przez hitlerowców w mieszkaniu jego rodziców przy ul. Dźwińskiej 9. Był więziony na Pawiaku, skąd w maju 1944 przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Stutthofie i tam zamordowano.

Bibliografia

  • Józef Bolesław Garas: Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942-1945, Warszawa 1971.
  • Edward Gronczewski: Walczyli o Polskę Ludową, Warszawa 1982.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Justyn Andruszkiewicz z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki