FANDOM


Kaukowie lub Alkowie fikcyjni bogowie słowiańscy stworzeni przez Czesława Białczyńskiego. Są to dwie przeciwstawne siły, narodzone jako bliźnięta, ciągle ze sobą walczące.

Według koncepcji Czesława Białczyńskiego kult Kauków mógł wiązać się z nadawaniem nazw nawet pasmom górskim jak Kaukaz czy Alpy. Odnosząc się do rdzenia indoeuropejskiego kal wywodzą się z niego takie pojęcia jak skała, skala, kalić. Autor ten przywołuje też określania obojęzyczne, jak np. przydomek Ateny Alci demos czy łacińskiego słowa albus, które z kolei związane sjest z rzeką Łabą.

Podczas ciągłego ścierania się tych dwóch bogów i dwóch sił przyrody zarazem narodzić mieli się bogowie żywiołów i bogowie mocy.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Kaukowie z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.