FANDOM


Amatorski Klub Filmowy "Projektor" – założony został przez Antoniego Zdrodowskiego w 1957 roku, wcześniej asystenta w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

W czasie największej aktywności klub przekształca się w niezależne stowarzyszenie – zakres działalności tego okresu obejmował organizowanie warsztatów i plenerów filmowych, wieczorów autorskich, pokazów, projekcji, przeglądów, w tym corocznego Przeglądu Twórczości Filmowej. Klub był organizatorem wielu edycji festiwali 'Publicystyka' oraz imprez cyklicznych m.in. 'Sztuk' oraz 'Karuzela filmowa'. Wydawana była gazeta filmowa 'Kinolot – kwartalnik kinoroba'.

W okresie wczesnej działalności przewinęło się przez niego kilkuset twórców offowych, między innymi: Marian Jarosz, Krzysztof Więckowski, Mirosław Puciłowski. Początkowo klub borykał się z licznymi problemami, zarówno lokalowymi, jak i wynikającymi z braku odpowiedniego sprzętu. Sytuacja zmieniła się w latach 90., gdy w wyniku rozwoju techniki video filmowcy dostali do ręki nowe możliwości.

Prezesi klubu

  • Lata 60.: 1957/1970 - prez. Antoni Zdrodowski;
  • Lata 80.: 1970/1989 - prez. Marian Jarosz;
  • Lata 90.: 1990/1996 - prez. Mirosław Puciłowski; 1997/2000 – prez. J.Zinczuk;
  • XXI wiek – prezesi: Atrur Rubin, Piotr Krzywiec

Lata 70.

W latach 70. ubiegłego wieku klub przeprowadził wiele edycji festiwalu filmów dokumentalnych "Publicystyka".

Lata 90.

Przez lata 90. klub organizował przeglądy filmów zrealizowanych przez białostockich twórców. Były to bardzo różnorodne gatunkowo dzieła: od filmów fabularnych poprzez dokumenty, Impresje, etiudy filmowe do wideoartu i teledyski. Długość tych filmów była także zróżnicowana: od kilku minut do półtorej godziny. Tworzyli je profesjonaliści jak i autorzy nieprofesjonalni. Twórcy Projektora z tego okresu nie zaistnieli na festiwalach, nie mogli się przebić z uwagi na różne, często bardzo dziwaczne ograniczenia festiwali krajowych, przez które nie mieli okazji zaprezentować się na forum ogólnopolskim. Niezależnie od tego ich filmy uzyskały miano kultowych lub było o nich głośno. Były to miedzy innymi: Fikcyjne pulpety w reż. Wojtka Koronkiewicza, Sceny z użycia w reż. Kobasa Laksy (Dariusz Borowski), Oko Boga i Czerwona Rewolucja w reż. Piotra Krzywca.

Dlatego też postanowili „przyciągnąć filmowców z Polski do siebie – do Białegostoku. W drugiej połowie lat 90. XX wieku spora grupa twórców niezależnych nie miała swego forum, na którym mogłaby zaprezentować własne dzieła. Do udziału w Białostockim Festiwalu Filmowym Projektora zaproszono wszystkie grupy ludzi realizujących filmy w Polsce, zarówno zawodowców jak i pół profesjonalistów oraz amatorów. Białostocka impreza była swoistym miejscem, gdzie praktycznie każdy, kto nakręcił film mógł pokazać go szerszej widowni. Nie stawiano żadnych barier ani warsztatowych, ani gatunkowych, ani czasowych. Jedynym ograniczeniem było to, że film musiał być zrealizowany w ostatnim roku. Nagrodą w Białymstoku rozpoczął swoje sukcesy między innymi Grzegorz Lipiec. Odbyły się 3 edycje festiwalu. W białostockim Projektorze stawiał swoje pierwsze kroki również aktor Paweł Małaszyński.

BibliografiaŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Klub Filmowy „Projektor” z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki