FANDOM


Plik:Sejm hall.jpg
Wikinews-logo
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat debaty nad budżetem z 11 stycznia 2006 roku
Wikinews-logo
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat kryzysu sejmowego
Wikinews-logo
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat wypowiedzi premiera Marcinkiewicza o budżecie
Wikinews-logo
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat spotkania opozycji z prezydentem Kaczyńskim

Kryzys sejmowy wokół uchwalenia ustawy budżetowej na rok 2006 w Polsce - kryzys parlamentarny między rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość a opozycją sejmową nad ustawą budżetową i datą przedłożenia budżetu prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu.

Zdaniem mniejszościowego rządu Kazimierza Marcinkiewicza i prezydenta, terminem ostatecznym złożenia ustawy budżetowej już przyjętej przez Sejm jest 1 lutego 2006 roku (4 miesiące od złożenia projektu budżetu w Sejmie, według Prawa i Sprawiedliwości, rząd Marka Belki przedstawił projekt w Sejmie 1 października 2005 roku), natomiast zdaniem opozycji parlamentarnej datą tą jest 19 lutego 2006 roku (faktyczne prace nad budżetem rozpoczęły się 19 października 2005 roku).

W celu uniknięcia rozwiązania Sejmu i rozpisania nowych wyborów parlamentarnych (w ewentualnym przypadku niezatwierdzenia budżetu przez Sejm, prezydent RP może skrócić kadencję parlamentu i rozpisać nowe wybory (art. 144, ust. 3 Konstytucji RP z 1997 roku) Sejm, któremu przewodził wicemarszałek Marek Kotlinowski (LPR) na wniosek posła Ligi Polskich Rodzin Romana Giertycha 11 stycznia 2006 roku Sejm, niespodziewanie zdecydował, że termin na doręczenie posłom sprawozdania sejmowej komisji finansów publicznych z prac nad budżetem na 2006 rok między II a III czytaniem zostanie skrócony. W trakcie głosowania nad wnioskiem na salę plenarną obrad wszedł marszałek Sejmu Marek Jurek (PiS), który zażądał przekazania mu prowadzenia obrad, zarzucając wicemarszałkowi złamanie regulaminu Sejmu. Wniosek został przegłosowany, a władze Prawa i Sprawiedliwości poinformowały iż ich zdaniem doszło do drastycznego złamania regulaminu, naruszenia uprawnień marszałka i zasad funkcjonowania Sejmu. Wieczorem po zawarciu kompromisu parlamentarnego (Drugie czytanie budżetu ma się odbyć w 14 stycznia, a głosowanie ustawy budżetowej 24 stycznia) marszałek spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim na rozmowie w sprawie kryzysu w Sejmie. 12 stycznia 2006 roku marszałek Marek Jurek przerwał obrady Sejmu do 24 stycznia. Jednocześnie, kluby Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Platformy Obywatelskiej złożyły w Sejmie wniosek o odwołanie Marka Jurka z funkcji Marszałka Sejmu. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że datą złożenia budżetu do prezydenta jest 19 lutego, co mogło wprowadzić w błąd opozycję, wymuszając na niej wolniejsze niż dotychczas prace nad projektem. Kluby Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej oskarżyły Prawo i Sprawiedliwość o kłamstwo i oszukiwanie zarówno opozycji jak i polskiego społeczeństwa, w celu rozwiązania Sejmu i rozpisania wyborów.

17 stycznia 2006, prezydent Lech Kaczyński spotkał się z przywódcami Platformy Obywatelskiej - Janem Rokitą i Donaldem Tuskiem, na którym prezydent poinformował, że budżet musi zostać złożony do końca stycznia.

24 stycznia 2006 budżet został przyjęty przez Sejm, co nie oddaliło wizji przedwczesnych wyborów parlamentarnych.

2 lutego 2006 roku, Jarosław Kaczyński (PiS), Roman Giertych (LPR) i Andrzej Lepper (Samoobrona) podpisali półroczny tzw. pakt stabilizacyjny o współpracy w parlamencie.

Budżet został 17 lutego przyjęty przez Senat i podpisany 22 lutego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ogłoszony w Dz. U. z 2006 r. Nr 35, poz. 244[1].

PrzypisyŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Kryzys sejmowy w Polsce (2006) z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.