FANDOM


Marian Karaś

Marian Karaś

Marian Karaś (ur. 1950 w Kotowej Woli k. Tarnobrzega) – aforysta, satyryk, publicysta i reportażysta. Ukończył najpierw archeologię Polski i powszechną Uniwersytetu Jagiellońskiego (1975), potem wydział dziennikarski tejże uczelni (1980). Już w czasie studiów aktywny jako dziennikarz, redagował krakowski "Magazyn Studencki", dwukrotnie też zajmował III miejsce w konkursie Klubu Dziennikarzy Studenckich.

Podczas urlopu dziekańskiego pracował jako górnik w kopalni cynku i ołowiu "Trzebionka" w Trzebini a w bieszczadzkich Suchych Rzekach i Zatwarnicy pozyskiwał drewno. W roku 1976 podpisał umowę z Muzeum Sandomierskim, gdzie wytrzymał rok. W 1977 r. przeniósł się do Tarnobrzega i redakcji "Siarki". Gdy w lutym 1981 r. ruszył "Tygodnik Nadwiślański" – pierwsze pismo regionu nie firmowane przez PZPR – Karaś został tam reportażystą i szefem oddziału NSZZ Solidarność. Współpracował również ze "Sztandarem Młodych". Oskarżony w październiku 1981 o "znieważenie naczelnych władz państwowych" podjął się redagowania Biuletynu NSZZ "Solidarność" w Stalowej Woli, gdzie zastał go stan wojenny. Dzięki ciągłym zwolnieniom chorobowym władze mogły go oficjalnie zwolnić z etatu dopiero w kwietniu roku 1983.

Pracował potem dorywczo, był nawet kierownikiem Oddziału Zamek Muzeum w Sandomierzu, ale po interwencji SB nie przedłużono z nim umowy. W 1988 r. przeszedł na rentę ze względu na zły stan zdrowia. W latach 1990–91 Marian Karaś pracował w kieleckim oddziale "Gazety Wyborczej", skąd odszedł ze względu na nieuczciwość naczelnego i wyraźną różnicę poglądów politycznych. Był wówczas korespondentem kilku prywatnych pism lubelskich. Od roku 2000 zapełnia aforyzmami i fraszkami własną stronę w "Ulicy Wszystkich Świętych".

Satyrą zajął się w połowie lat 80. XX w. ze względu na brak innej możliwości wypowiedzi. Drukował w ponad 30 polskich pismach (m.in. w "Szpilkach", "Przekroju", Magazynie "Obywatel") i polonijnych gazetach Kanady. W roku 1995 Karaś opublikował pierwszą książkę – "Igraszki satyra", w grudniu 2007 r. w internecie pojawiła się (w formacie PDF) jego kolejna książka "Zamyślenia z myślenia", ilustrowana przez Michała Graczyka.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Marian Karaś z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki