FANDOM


MEAKULTURA to niezależne czasopismo internetowe poświęcone Muzyce, Edukacji, Artystom - Kulturze, zlozone w 2012 roku. Jego redaktorem naczelnym jest dr Marlena Wieczorek.

Przedmiotem systematycznie zamieszczanych w czasopiśmie publikacji jest w szczególności muzyka polska - moja (właśnie od łac. mea), twoja, nasza. Prezentowany na łamach MEAKULTURY materiał cechuje wyjątkowa różnorodność, która w specyficzny sposób odzwierciedla szerokie spektrum zainteresowań zespołu redakcyjnego. Różnorodność ta jest niewątpliwie jednym z najsilniejszych atutów platformy - czytelnicy mają okazję do poznania muzycznego dorobku Polski z punktu widzenia muzykologa, pianisty, etnomuzykologa czy specjalisty zajmującego się antropologicznym rozumieniem kultury. Serwis pozwala więc zrozumieć, w jak wielu kontekstach funkcjonuje muzyka.

Zespół redakcyjny

Zespół redakcyjny MEAKULTURY poruszający się w różnych dziedzinach kultury muzycznej – to wykwalifikowani specjaliści, których wiedza i personalne podejście do prezentowanych tematów decyduje o opiniotwórczym profilu serwisu. Współtworzony przez ludzi wywodzących się z wielu środowisk akademickich i regionalnych (artykuły publikowane są także przez muzyków mieszkających poza granicami Polski) charakteryzuje się niezależnością. Rzeczowe, pisane przystępnym językiem teksty to materiał satysfakcjonujący wymagających czytelników zajmujących się muzyką na co dzień, jak i źródło wiedzy dla amatorów.


Dr Marlena Wieczorek Muzykolog i menedżer kultury. Napisała książkę o Romanie Maciejewskim, polskim kompozytorze emigracyjnym. Swoje życie dzieli pomiędzy trzy kraje: Polskę, Belgię i Stany Zjednoczone. Założycielka i redaktor naczelna czasopisma internetowego MEAKULTURA. Fanka własnych przyjaciół.


Dr Ewa Schreiber Muzykolog, krytyk muzyczny, a przede wszystkim słuchacz. Częsty gość festiwali i koncertów. Interesuje się muzyką współczesną i twórczością młodych polskich kompozytorów, a także estetyką muzyki. Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i jest zastępcą redaktor naczelnej MEAKULTURY.


Karolina Kizińska Doktorantka UAM na Wydziale Nauk Społecznych (kulturoznawstwo). W ramach stypendiów UMCS w Lublinie studiowała edukację muzyczną w USA (Edinboro University of Pennsylvania) i Czechach (Uniwersytet w Hradec Králové). Stypendystka Fulbrighta na Wydziale Muzyki w University of California, Berkeley. Dla MEAKULTURY pisze recenzje programów muzycznych, artykuły związane przede wszystkim z tematyką kobiet w muzyce, jest także odpowiedzialna za PR.


Agnieszka Topolska Muzykolog i polonistka (Uniwersytet Warszawski), spędziła również semestr na Tampereen Yliopisto (Finlandia). Oczekuje na obronę rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji dzieła S. Moniuszki. Redaktorka książki G. Michalskiego Lutosławski w pamięci…. Organizowała i koordynowała konkursy i festiwale muzyczne (m. in. VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki czy Młody Muzyk Roku 2009). Współpracuje m.in.: z Teatrem Wielkim–Operą Narodową, Towarzystwem im. W. Lutosławskiego, Instytutem A. Mickiewicza, Fundacją Polskiej Rady Muzycznej, Polskim Radiem, TVP Kultura, Żydowskim Instytutem Historycznym. Tegoroczna stypendystka Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Dr hab. Krzysztof Moraczewski Pracownik Zakładu Badań nad Kulturą Artystyczną Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami teorii i historii kultury artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem kultury muzycznej oraz problemami metodologii nauk humanistycznych. Autor książki Sztuka muzyczna jako dziedzina kultury. Lubi głównie muzykę i ... papierosy.


Izabela Baron Studentka muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim, skrzypaczka, bloggerka. Namiętnie ogląda reklamy telewizyjne i z notesem w ręku zapisuje zasłyszaną w nich muzykę, po czym poddaje ją wnikliwej analizie. Kiedy wyłącza telewizor, włącza płyty z muzyką barokową. Oprócz tego interesuje się socjologią i percepcją muzyki. W wolnych chwilach gra i śpiewa w zespole poezji śpiewanej. Pod skrzydłami w MEAKULTURZE ma Kosmopolitę, a także pisze MEAartykuły o muzyce w reklamie telewizyjnej.


Aleksandra Masłowska Bachelor of Arts w dziedzinie muzyki popularnej, absolwentka szkoły muzycznej w klasie fortepianu. Obecnie studentka poznańskiej muzykologii. Fascynuje ją szeroko pojęta kultura muzyczna XX wieku, w szczególności przenikanie się światów muzyki popularnej i poważnej. Do jej największych pasji od lat należą także losy Polski i Europy w latach 1914-1945, odkrywanie zabytkow polskiego modernizmu, muzyka na żywo oraz literatura piękna. W MEArtykułach poruszy sprawy małe i duże - rozpoczynając od ciekawych wydarzeń z przeszłości, na kulturalnych aktualnościach skończywszy.


Cele

MEAKULTURA edukuje, dostarcza wiedzy, stymuluje i propaguje pozytywne wartości. Rekomenduje młode, nieznane jeszcze szerszej publiczności talenty i informuje o organizowanych w kraju konkursach muzycznych. Na wsparcie medialne czasopisma mogą liczyć przedstawiciele wszystkich kręgów polskiej kultury muzycznej.

Publikowany w MEAKULTURZE materiał, oprócz oczywistej przynależności do odpowiedniego działu, opatrzony jest tagami ułatwiającymi znalezienie interesującego nas akurat tekstu. Pomocna okazuje się także wyszukiwarka.

Na łamach platformy, pomimo niespełna półrocznej działalności, znajdziemy już kilkadziesiąt publikacji (o bardzo zróżnicowanej tematyce!), wywiady oraz szereg cotygodniowych recenzji telewizyjnych konkursów muzycznych. MEAKULTURA to prężnie rozwijający się nowoczesny serwis kulturalny, wyróżniający się wszechstronnością i świeżym, wielokontekstowym rozumieniem zjawisk charakteryzujących poważną i popularną muzykę polską.


Działy Meakultury

  1. 1. Meandry - stale aktualizowany dział, informujący o ważnych wydarzeniach z życia muzycznego Polski i Polonii
  2. 2. Wywiady
  3. 3. Recenzje
  4. 4. http://meakultura.pl/publikacje - obszerniejsze, publikowane przez specjalistów (instrumentalistów, muzykologów, antropologów kultury) artykuły
  5. 5. http://meakultura.pl/edukatornia - zbiór krótkich, rzeczowych tekstów o charakterze edukacyjnym
  6. 6. http://meakultura.pl/kosmopolita - dział poświęcony zagranicznym dokonaniom polskich artystów: koncertom, nagrodom, festiwalom, wydarzeniom organizowanym przez Instytuty Polskie.


Linki ZewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Meakultura z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki