FANDOM


Metody rozróżniania transmisyjnych kabli światłowodowych - ze względu na to, że włókna jedno i wielomodowe posiadają taką samą średnicę zewnętrzną (rdzeń + płaszcz) rozróżnienie gołego włókna, przez człowieka jest praktycznie niemożliwe. Jednym z sposobów jest korzystanie z mikroskopu pomiarowego z odpowiednią skalą pomiarową. W przypadku pracującego włókna dostępne są urządzenia do rozpoznawania długości fali bez przerywania transmisji.

Główną metodą rozpoznawania są oznaczenia które znajdują się na kablu. Producenci zazwyczaj używają następujących oznaczeń:

Włókno jednomodowe: 9/125 ; SM ; G.652 ; G.657.A ; G.657.B; G.655 ; G.656.
Włókna wielomodowe: 50/125 ; 62,5/125 ; MM ; OM1 ; OM2 ; OM2+ ; OM3 ; OM4.

Praktyczne metody rozróżniania przewodów pomiarowych z jednym włóknem

Fibreoptic

Włókna wielomodowe przewodzą niespolaryzowane światło białe, włókna jednomodowe tłumią takie światło.

Przewody takie (popularnie zwane patchcordami) stosuje się do celów pomiarowych, do łączenia przyrządów pomiarowych oraz do łączenia urządzeń na krótkich odcinkach transmisyjnych.

Przewód z pojedynczym włóknem wielomodowym (np. 50/125 μm) jest zwykle znacznie grubszy (śr. około 2 razy) od przewodu zawierającego pojedyncze włókno jednomodowe (np. 9/125 μm). Dla łatwiejszego odróżnienia obu typów światłowodów płaszcz zewnętrzny przewodów z włóknem wielomodowym wykonuje się zwykle w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, natomiast płaszcz przewodów z włóknem jednomodowym w kolorze żółtym[1].

Innym sposobem rozróżnienia obu światłowodów jest test polegający na umieszczeniu jednego z końców światłowodu w pobliżu źródła światła białego (np. zwykłej żarówki) i obserwacja drugiego jego końca. Gdy widać wyraźnie białe światełko na drugim końcu włókna, oznacza to, że jest to włókno wielomodowe. Włókno jednomodowe nie przewodzi takiego światła.

Przewód jednomodowy zastosowany na wyjściu urządzenia wielomodowego (źródła światła laserowego) można też łatwo rozpoznać po tym, że wnosi dodatkowe znaczne tłumienie (rzędu 12 dB, mierzone przez miernik mocy optycznej) dla fal z pasma o długości 1300 - 1550 nm w stosunku do przewodu wielomodowego, który powinien być tam zastosowany.

Przypisy

Zobacz teżŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Światłowód jednomodowy z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki