FANDOM


Republic of Molossia
Republika Molossii
Flag of the Republic of Molossia
Arms4
Flaga Molossii Herb Molossii
Dewiza: (angielski) Nothing ventured, nothing gained.
(Kto nie ryzykuje, nic nie zyskuje.)
Hymn: Molossia, Nation on the Desert
(Molossia, Naród na Pustyni)
Język urzędowy angielski
Język używany angielski
Stolica Espera
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Kevin Baugh
Szef rządu prezydent Kevin Baugh
Powierzchnia
 • całkowita

0,025 km²
Liczba ludności (2011)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

13
520 osób/km²
Jednostka monetarna valora
Utworzenie 26 maja 1977
Strefa czasowa UTC -7 h 29 min

Molossia, Republika Molossii (ang. Republic of Molossia) – nieuznawana, humorystyczna mikronacja w Ameryce Północnej.

Historia

Państwo powstało 26 maja 1977 r. jako Wielka Republika Vuldsteinu. Jego królem został ogłoszony James Spielman, zaś premierem mianowany został Kevin Baugh. Po pewnym czasie monarcha wyemigrował ze swojego kraju. Królestwo jednak istniało nadal, choć premier był jego jedynym mieszkańcem. Lokalizacja terytorium Vuldsteinu co jakiś czas się zmieniała.

W 1995 r. państwo przeniosło się do Nevady, zaś 1998 r. przyniósł ustanowienie ostatecznego terytorium. Utworzono też formalny rząd Królestwa Molossii. Jednak w czerwcu do władzy doszli komuniści. Wrzesień przyniósł utracenie niepodległości i przyłączenie się do Zjednoczonych Prowincji Utopii.

W styczniu następnego roku ZPU się rozpadło i 21 lutego utworzono Ludowo-Demokratyczną Republikę Molossii z Kevinem Baughem jako premierem. Wiosną tego samego roku Molossia zaczęła się rozwijać w oddzielny naród z własną, odrębną kulturą.

Trzeciego września obalono socjalistyczny rząd. Utworzono Republikę Molossii, a Kevina Baugha wybrano na prezydenta.

W 2000 r. Molossia była gospodarzem Międzymikronacyjnych Igrzysk Olimpijskich. W kolejnym roku zorganizowano tam Międzymikronacyjną Wystawę Światową. Sierpień 2003 r. przyniósł zakupienie przez Baugha terenu w Kalifornii. Utworzono tam kolonię Farfalla. Od 22 maja do 8 czerwca 2006 r. trwała wojna z Mustachistanem, zakończona zwycięstwem Molossii. We wrześniu 2008 r. odnaleziono zaginioną, napisaną 2 listopada 1983 r. deklarację wojny z NRD. Państwo to, zdaniem rządu Molossii, dalej istnieje na małej wysepce na Morzu Karaibskim, a więc wojna nadal trwa. 9 kwietnia 2010 r. zaatakowano Molossię, zmieniono nazwę na Kickassia, a władzę objął dyktator. Po kilku dniach jednak Baugh odzyskał władzę, co opisano w serialu Kickassia[1].

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne

Commons in image icon

InterwikiŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Molossia z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł ma niedostateczną jakość.