FANDOM


Nhat nam, niat-Nam - tradycyjna wietnamska szkoła sztuki walki. Jej korzenie sięgają średniowiecza. Pierwsze wzmianki o szkole, która słynie z oryginalności i efektywnego stylu walki, spotykamy w przekazach z XIII- XIV wieku. Nauczanie NIAT-NAM opiera się na wypracowanych przez setki lat założeniach mistrzów szkoły, które są dziedzictwem ich mądrości i doświadczenia zdobywanego przez wieki. Od początku istnienia szkoła NIAT-NAM była szkołą zamkniętą i wyłącznie wtajemniczeni mieli możliwości poznania tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dopiero w latach 80- tych tajniki szkoły udostępniono szerokiemu gronu miłośników sztuk walki oraz wszystkim zainteresowanym. Stało się to możliwe dzięki uprzejmości i staraniom obecnego spadkobiercy szkoły NIAT-NAM, profesora Ngo Suan Bin. Ngo Suan Bin jest lekarzem medycyny orientalnej, malarzem, poetą i profesorem sztuk walki. Obecnie dzięki staraniom profesora szkoła NIAT-NAM rozwijają się w wielu krajach świata.

Sztuka walki Nhat-Nam

System ćwiczeń Nhat-Nam opracowano, uwzględniając psychofizyczne możliwości człowieka. Ćwiczenia łączą w sobie naukowo uzasadnione ruchy, które pozwalają wykorzystywać siłę przeciwnika, racjonalnie mobilizować siłę w ataku lub w obronie. Regularne treningi pozwalają osiągnąć w krótkim czasie pożądane efekty: szybki refleks, naturalne i dokładne ruchy, stanowczość charakteru. Do metod treningowych NIAT-NAM zalicza się: ćwiczenia nauczania początkowego, ciosy, bloki itd., następnie naucza się metod obrony i ataku oraz walki wolnej. W procesie nauczania NIAT-NAM szczególną uwagę zwraca się na formy, czyli ćwiczenia formalne, w języku wietnamskim „Kuen” (jap. „Kata”, chin. „Tao”). Ngo Suan Bin tak pisze o nich w swojej książce: „ Dla ludzi Wschodu Kuen to sztuka poruszania się, która w sposób harmonijny łączy siłę, szybkość, elastyczność, wytrzymałość w jednym rytmie tworząc harmonię człowieka z przyrodą. Kuen formuje świat wewnętrzny człowieka, jego pozytywne myślenie, miłość do bliźnich.” (Ngo Suan Bin, Sztuka Walki Niat-Nam, t.2). Sztuka walki Niat-Nam ma kilka rodzajów form kuen, np.: „Kuen tygrysa”, „Kuen żmii”, „ Kuen tańczącego obłoku”. Są także formy z bronią: „Kuen z kijem”, Kuen z mieczem” i td. W celach zdrowotnych w szkole Niat-Nam wykorzystuje się Zyong-Shin Kuen (Kuen zdrowotny, ćwiczenia oddechowe).

Szkoła Niat-Nam na Litwie

W 1991 r. wietnamska szkoła sztuk walki NIAT-NAM znalazła pierwsze grono swoich wielbicieli na Litwie. Po kilku latach powstał pierwszy na Litwie Wileński klub „NIAT-NAM”. Obecnie na Litwie działają cztery kluby, które łączy Litewska Federacja NIAT-NAM, założona w 1999 roku. Prezydentem federacji jest Piotr Gołowacz. Treningi NIAT-NAM prowadzą atestowani instruktorzy, posiadający wyższe wykształcenie. Kuratorem Litewskiej Federacji NIAT-NAM jest mistrz z Wietnamu Czan Fu Ky. Szkoła na Litwie prowadzi działalność w trzech kierunkach: sportowym, zdrowotnym, praktycznym. Co roku organizowane są egzaminy, obozy letnie i staże dla uczniów szkoły. Stworzone są możliwości i warunki dla działalności twórczej uczniów. Organizuje się występy i pokazy na różnych uroczystościach oraz świętach. NIAT-NAM to oryginalny i efektywny styl walki, którego nie da się pomylić z żadnym innym. NIAT-NAM jest drogą do zdrowia, piękna, harmonii ducha i ciała.

Podstawowe założenia Niat-Nam

  • ważna jest jakość, a nie ilość
  • należy sporo rozumieć, a pracować nad wybraną techniką
  • ważna jest treść, a nie forma, ale dzięki formie poznajemy treść
  • wola i duch są ważniejsze od rozważań
  • źródłem działania jest świadomość
  • umocnij wolę i ducha,dopiero wtedy ucz się mistrzostwa
  • naucz się uświadamiać, następnie działać
  • skuteczna obrona wymaga zrozumienia atakującego
  • atak zależy od umiejętności obrony
  • umiejętność obrony i ataku gwarancją zwycięstwa

Źródła

InterwikiŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Nhat Nam z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera treści o charakterze reklamowym, promocyjnym lub autopromocyjnym.