FANDOM


Niecodziennik Biblioteczny
Kraj Flag of Poland.svg Polska
Wydawca Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Rodzaj czasopisma książki
Pierwsze wydanie 2002

Niecodziennik Biblioteczny – pismo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Rozprowadzane bezpłatnie – nie ma charakteru komercyjnego. Trzy numery zawierały wkładkę wydaną alfabetem Braille'a. Część działalności pisma prowadzona jest w formie portalu internetowego.

Geneza

Pismo zostało założone w 2002 roku przez Jerzego Jacka Bojarskiego. Do chwili obecnej wyszło 7 numerów. Nazwa „Niecodziennik” nawiązuje świadomie do tomiku wierszy księdza Jana Twardowskiego, który jest duchowym patronem pisma. Dał zgodę i błogosławieństwo na użycie tej nazwy, a na okładce pierwszego numeru znajduje się jego zdjęcie i wpis dla „Niecodziennika”. Od początku istnienia pisma w redakcji jest artysta-grafik Andrzej Kot- zdobywca Angelusa 2007 (w kategorii "Artysta roku"), który czuwa z Małgorzatą Rybicką nad szatą graficzną. Członkowie kolegium redakcyjnego: Dorota Borowiecka, Stanisław Gaszyński, Dariusz Jóźwik, Krystyna Rybicka. Współpraca z dr Anną Boguszewską[1] z UMCS.

Tematyka

W piśmie prezentowane były sylwetki ważnych postaci Lublina: Henryka Wieniawskiego, Hieronima Łopacińskiego, Józefa Czechowicza – kalendarium poety, Edwarda Hartwiga, Hannę i Marka Wyszkowskich, Andrzeja Nikodemowicza, Jerzego Kłoczowskiego, Leszka Mądzika. Podane jest kalendarium lubelskie Karola Wojtyły i Jana Pawła II na Ziemi Lubelskiej. Był krótki biogram poety, ks. Alfreda Wierzbickiego – prorektora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego i jednocześnie kierownika Instytutu Jana Pawła II KUL.

Tematem wiodącym jest książka szeroko pojęta. Prezentacja autorów, wydawnictw, 31 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ilustratorów. W kręgu Niecodziennika narodził się program "Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina", gdzie od 2003 roku w filiach bibliotecznych prezentowane są wystawy o miastach siostrzanych Lublina.

Z wybitniejszych postaci życia kulturalnego w Polsce są umieszczeni m.in.: Lech Wałęsa, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Zanussi, ks. abp Józef Życiński, prof. Jerzy Jarzębski, Adam Michnik. Szczególne miejsce zajmuje Bruno Schulz, któremu poświęcona jest "Jesień Schulzowska – Lublin – Drohobycz"[2],III Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu 26-31. V. 2008 (Ukraina), oraz Urodziny Brunona Schulza w Lublinie Oprócz tego, pismo wymienia honorowych obywateli miasta Lublina.

Współorganizacja imprez kulturalnych

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie jest współorganizatorem wraz z Centrum Kultury w Lublinie – "Wystawy Makulatury Kultury[3], która prezentowała "ikony" (plakaty, foldery, katalogi) imprez lubelskich, które odbyły się od Nocy Kultury 2007 w Lublinie poprzez cały rok, do Nocy Kultury 2008.

Współpraca z zaprzyjaźnionymi instytucjami

  • Niecodziennik Biblioteczny wspiera miasto Lublin jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, oraz prace na portalu Lublin2016.pl.
  • Odnośnik do „Niecodziennika Bibliotecznego” można znaleźć np. na Międzynarodowej stronie Schulzowskiej[4]

Linki zewnętrzne

PrzypisyŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Niecodziennik Biblioteczny z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki