FANDOM


1984 fictious world map

Świat w Roku 1984 z granicami współczesnych państw.

     Eurazja

     Wschódazja

     Oceania

     Teren sporny

Oceania – jedno z trzech supermocarstw pojawiająca się w powieści George'a Orwella Rok 1984. Pozostałe dwa to Wschódazja i Eurazja. Panująca ideologia to angsoc. Oceania obejmuje obie Ameryki, Wielką Brytanię, Australię, Oceanię oraz południową część Afryki. Akcja powieści rozgrywa się w Oceanii, na Wyspach Brytyjskich. Władcą Oceanii jest Partia pod dowództwem Wielkiego Brata. Sam Wielki Brat w rzeczywistości prawdopodobnie nie istnieje i jest jej personifikacją.

Oceania jest w stanie wojny z Eurazją i Wschódazją. Książka Goldsteina mówi, że wojna ta nie jest wojną w tradycyjnym sensie, a jej jedynym zadaniem jest zużywanie surowców oraz trzymanie populacji na odpowiednim poziomie (podobnie jak w pozostałych mocarstwach). Sama partia uznaje któreś z tych państw za wroga, a drugie za sojusznika, jednakże co pewien czas następuje zmiana wroga i sojusznika. Pod koniec utworu Oceania walczyła z Eurazją.

Społeczeństwo

1984 Orwell arrows

Atak wojsk eurazjatyckich (czarne) na terytorium Oceanii i odparcie agresji (białe) – ostatni rozdział książki

Społeczeństwo podzielone jest na trzy klasy społeczne: 1. – klasę wyższych funkcjonariuszy partyjnych (Partia Wewnętrzna, 2% populacji), pełniących najwyższe urzędy państwowe; 2. – szeregowych członków partii (Partia Zewnętrzna, 13% populacji), będących urzędnikami niskiego szczebla; 3. – proli (85% populacji), czyli proletariuszy – klasy pracującej – będącej w filozofii partii grupą podludzi, nie stwarzających zagrożenia i niewartych uwagi ("Prole i zwierzęta są wolne"). Prole posiadają najwięcej swobód, jednakże osoby, próbujące buntować się, są ewaporowane lub poddawane praniu mózgu przez Policję Myśli. Partia Wewnętrzna posiada także pewne swobody (jako jedyni mogą wyłączyć teleekran).

Bibliografia

  • George Orwell: Rok 1984.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Oceania (Rok 1984) z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.