FANDOM


Offgolf – gra z wykorzystaniem sprzętu golfowego (piłki, kije) poza polami golfowymi. Cechą charakterystyczną jest brak dołka, do którego trafienie jest głównym celem gry w golfa. Na ogół gra się bez zasad, dla samej przyjemności gry, lub wg zmiennych zasad ustalanych przez samych graczy. Gracze mogą określić tymczasowy cel, którym może być cokolwiek, np. kosz na śmieci, drzewo, okno opuszczonej hali itp.

Jedyną niezmienną zasadą offgolfa jest bezpieczeństwo, szczególnie osób postronnych, nie uczestniczących w grze.

Odmiany offgolfa

Wyróżnia się trzy podstawowe odmiany offgolfa. Są to:

  • crossgolf – gra na otwartej przestrzeni (plaża, polana, hałda itp.); crossgolf jest bez wątpienia najpopularniejszą na świecie odmianą offgolfa;
  • urbangolf – gra w terenie zabudowanym, na ulicy;
  • turbogolf – gra na opuszczonych (choć nie zawsze) terenach poprzemysłowych, starych fabrykach, hutach, kopalniach itp.

Poza tym można jeszcze wyróżnić takie odmiany jak Icegolf – czyli crossgolf na zamarzniętym akwenie, czy Forestgolf – gra w lesie. W praktyce liczba odmian offgolfa jest ograniczona tylko wyobraźnią graczy, ponieważ idea offgolfa opiera się na zasadzie grania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Sprzęt

W offgolfa gra się najczęściej kijami używanymi, które nie nadają się już do gry w golfa. Zakup nowych kijów nie jest opłacalny, gdyż bardzo szybko ulegają one zniszczeniu – zwłaszcza podczas gry w turbogolfa. Podobnie jest z piłkami. Stosuje się na ogół używane piłki treningowe (tzw. piłki typu range). Rzadziej gra się piłkami turniejowymi, które są znacznie droższe.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Offgolf z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.