FANDOM


Na mapach: 52°12′36″N 20°55′44.4″E / 52.21, 20.929

Osiedle Tęczowe
Osiedle Tęczowe - styczeń 2012
widok na budynki 1-4 z ul. Szczęsnej
Dzielnica Włochy (Stare Włochy)
Miasto Warszawa
Państwo Flag of Poland.svg Polska
Rozpoczęcie budowy 2008
Zakończenie budowy w budowie

O osiedlu

Osiedle Tęczowe jest zespołem 10 trzypiętrowych budynków po 22 mieszkania każdy oraz dwóch jednopoziomowych parkingów podziemnych. Zlokalizowane jest przy ul. Szczęsnej (numery budynków to: Szczęsna 7, 9, 11, 13; kod pocztowy 02-454 lub PL-02454) na terenie byłej Fabryki Pras Automatycznych "Plasomat". Inwestorem jest Park Development - spółka zależna od Dolcan Plus S.A.. Planowany jest także II etap inwestycji pomiędzy ulicami Szczęsną a Techników[1]. Przewidziana jest tam zabudowa dwupiętrowa z częścią usługową na parterze.

Mieszkania w Osiedlu Tęczowym mają od jednego do trzech pokoi oraz balkony lub ogródki. W każdym budynku znajduje się kotłownia gazowa pracująca na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, jednak w mieszkaniach nie ma instalacji gazowej. Bloki wyposażone są w windę zjeżdżającą do poziomu garaży. Nie ma piwnicy ani strychu. Ze względu na niewielką liczbę lokali przypadających na kondygnację, większość z nich ma okna zwrócone na dwie strony świata, co sprzyja nasłonecznieniu oraz wentylacji. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw.

Pozwolenie na budowę wydano w 2008 roku. Jednym z pierwszych planowanych terminów jej ukończenia był grudzień 2010. Nie został dotrzymany. Kolejne terminy wyznaczane były co kwartał, lecz również były przekraczane. Obecnie (styczeń 2012) zakończono prace budowlane w niektórych budynkach, jednak nie skończono jeszcze obu garaży podziemnych. Do wykonania pozostały również prace przy zagospodarowaniu terenu (w tym elementy użytkowe małej architektury).

Otoczenie osiedla

Populus alba - topola biała

Pomnik przyrody na terenie osiedla

Glinianka Podwójna

Glinianka Podwójna, w tle budynek przychodni

Przyroda i rekreacja

Infrastruktura

 • W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla przy ul. Cegielnianej wybudowano w 2011 roku przychodnię lekarską wraz z parkingiem. Obecnie gromadzone są środki na jej wyposażenie[2].
 • Przy ul. Popularnej 12 znajduje się placówka Poczty Polskiej (1 km).

Sklepy i centra handlowe

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla nie ma sklepów. W najbliższej okolicy dostępne są:

Komunikacja

Autobusy

Na skrzyżowaniu ulic Cegielnianej i Techników, w odległości 300 metrów od osiedla znajduje się przystanek autobusowy linii 127 kursującej w dzień powszedni średnio co 15 minut.

Pociągi

Ekran akustyczny

Ekran akustyczny wzdłuż linii kolejowych przy Osiedlu Tęczowym

Dojazd pociągiem do centrum Warszawy zajmuje rozkładowo 10-12 min. Mieszkańcy osiedla mają do dyspozycji następujące przystanki kolejowe:

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla przebiegają linie kolejowe:

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską[5], pod koniec roku 2011 wzdłuż powyższych linii wybudowano ekrany akustyczne o wysokości 4,5 m. W pobliżu osiedla przebiega również łącznica kolejowa nr 510 relacji Warszawa Główna Towarowa - Warszawa Aleje Jerozolimskie, jest ona jednak wykorzystywana sporadycznie oraz obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Samoloty

Osiedle położone jest w odległości drogowej 7,5 km od lotniska Chopina. W przyszłości będzie również możliwość szybkiego dojazdu bezpośrednio do terminali pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej z przystanku PKP Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Osiedle znajduje się niemal w osi drogi startowej DS-3 Lotniska Chopina, w odległości 3 km od progu pasa startowego. Minimalna wysokość przelotu w tym miejscu przekracza 200 m[6]. Według mapy akustycznej z 2007 roku[7] średnie dzienne natężenie hałasu lotniczego na terenie osiedla w ciągu dnia nie przekracza 55 dB, a w nocy nie występuje[8]. Teren osiedla jest ujęty w Obszarze Ograniczonego Użytkowania[9] jako taki, gdzie nieznacznie przekraczane są normy hałasu dla budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego (jeden ze wskaźników: Laeq N > 50 dB)[10][11]. Nie obowiązują tu jednak ograniczenia dla nowej zabudowy[12].

Zgodnie z preferencyjnym systemem dróg startowych obowiązującym na Lotnisku Chopina[13], a także obserwacjami planespotterów[14], kierunek 33 jest wykorzystywany głównie do lądowań, podczas których samoloty generują mniej hałasu niż przy starcie[15].

Ciekawostki

W 2004 roku Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy podjęło działania zmierzające do wykupienia całego terenu po byłej fabryce Plasomat (6,5 ha) przez miasto i przeznaczeniu go na cele publiczne[16]. Inicjatywa nie doszła do skutku z powodu braku środków finansowych przewidzianych na ten cel w budżecie miasta i nieruchomość została sprzedana deweloperowi. Ten jednak w 2006 za niewygórowaną kwotę (nieujętą wprost w budżecie inwestycyjnym dzielnicy) odsprzedał miastu jej fragment (0,8 ha), co pozwoliło na wybudowanie budynku przychodni lekarskiej w 2011.

Przypisy

 1. Informacja prasowa o uzyskaniu pozwolenia na budowę drugiego etapu Osiedla Tęczowego
 2. Protokoły z posiedzeń Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny Rady Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy z dnia 14 wrzenia 2011 i 5 października 2011
 3. Droga do Lidla
 4. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 7.1-18 Modernizacja linii kolejowej nr 8, budowa łącznicy do lotniska Okęcie (od przystanku osobowego Służewiec do stacji MPL Okęcie)
 5. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 7.1-24.1 Modernizacja linii kolejowej Warszawa – Łódź, Etap II, lot A, odcinek warszawa Zachodnia - Skierniewice (Miedniewice)
 6. Encyklopedia WIEM - hasło: ścieżka podejścia samolotu
 7. Mapy Akustyczne Warszawy wykonane na zlecenie Biura Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy
 8. Mapa hałasu na terenie Osiedla Tęczowego
 9. Uchwała 76/11 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
 10. Dz.U. 2007 nr 120 poz. 826 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku
 11. Mapa uciążliwości Obszaru Ograniczonego Użytkowania
 12. Strona P.P. "Porty Lotnicze" poświęcona Obszarowi Ograniczonego Użytkowania
 13. Preferencyjny System Dróg Startowych
 14. Stowarzyszenie Warsaw Spotters - informacje o Lotnisku Chopina
 15. Wpływ hałasu lotniczego na sposób zagospodarowania przestrzeni - J. Kil, T. Podciborski (UMW)
 16. Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy - Akcja Pozyskania Plasomatu

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Osiedle Tęczowe z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.