FANDOM


Płockie Zagłębie Sztuki Naiwnej i Art Brut - kilkunastu autorów, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej z Płocka i okolic wyłonionych w ramach projektu OTO JA. Najważniejsi z nich to: Adam Dębiński[1], Barbara Chęcka/Hęcka, Tadeusz Głowala, Halina Dylewska[2], Krzysztof Paradowski, Regina Chludzińska, Krzysztof Reszczyński, Krzysztof Wiśniewski, Włodzimierz Rosłon[3], Roman Rutkowski, Genowefa Jankowska — uczestnicy i laureaci konkursu „Oto ja” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy i inni.

Zgodnie z definicją Jeana Dubuffeta nie mają dyplomów akademickich, własnych atelier czy agentów, a mimo to posiadają dość dużą rzesze fanów, a artyści akademiccy z zazdrością spoglądają na ich dzieła, często je naśladując, tj. artysta profesjonalny Edward Dwurnik niekryjący swych inspiracji artystą naiwnym - Nikiforem. Dla wielu prace Adama Dembińskiego, Haliny Dylewskiej czy Włodzimierza Rosłona kojarzą się z twórczością wybitnych współczesnych artystów takich jak: Jerzy Panek, Jean-Michel Basquiat, Karel Appel, Georg Baselitz, Ar Penck, Luc Tuymans czy Pablo Picasso.

Projekt OTO JA

Zapoczątkowany w 1994 r. przez Wojewódzki Dom Kultury w Płocku (obecnie: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki) projekt autorstwa Beaty Jaszczak, którego celem była organizacja konkursów sztuki naiwnej i art brut, wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz plenerów artystyczny. Plenery odbywają się od 1996 roku, a od 1997 r. na stałe zagościły na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie. Zarówno konkurs, jak i plener są skierowane do mieszkańców Domów Pomocy Społecznej z Płocka i okolic. Ich ideą jest poszukiwanie zjawisk i indywidualności twórczych w nurcie sztuki zwanej naiwną i art brut.

Kolekcja OTO JA

Jedna z większych kolekcji sztuki naiwnej i art brut w Polsce, obejmująca kilka tysięcy prac plastycznych, głównie malarskich, ale także rysunków i rzeźb. Ich autorami są mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Płocka i okolic. Najważniejsi z nich to: Adam Dębiński, Barbara Chęcka/Hęcka, Tadeusz Głowala, Halina Dylewska, Krzysztof Paradowski, Regina Chludzińska, Krzysztof Reszczyński, Krzysztof Wiśniewski, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Genowefa Jankowska. Prace tych i wielu innych artystów z regionu Płocka można oglądać na corocznych wystawach sztuki naiwnej „Oto ja”, które odbywają się od 1994 roku, a od 2007 r. w Galerii OTO JA przy Pl. Narutowicza 2 (brama obok Biblioteki TNP, im. Zielińskich) w Płocku prowadzonej przez Stowarzyszenie Edukacyjno – Artystyczne OTO JA w Płocku, którego prezesem jest Beata Jaszczak.

Galeria OTO JA

Galeria działa od października 2007 roku. Mieści się przy Pl. Narutowicza 2. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz.: 14 - 17.30. Zajmuje się promowaniem sztuki naiwnej i art brut, a w szczególności twórców Płockiego Zagłębia Sztuki Naiwnej i Art Brut. Działa na rzecz utrzymania i popularyzacji „kolekcji Oto Ja” oraz jej twórców, poprzez:

a) prowadzenie działalności kulturalnej poprzez organizacje wystaw, plenerów, konferencji popularno - naukowych itp.;
b) tworzenie i zarządzanie kolekcją sztuki, dbanie o jej zabezpieczenie, gromadzenie, popularyzowanie i udostępnianie kolekcji w ramach prowadzonej działalności wystawienniczej i wydawniczej;
c) prowadzenie baz danych dotyczących dzieł sztuki oraz jej twórców;
d) prowadzenie działalności edukacyjnej i promocyjnej na rzecz sztuki współczesnej.

Placówka ma charakter niekomercyjny. Nie zajmuje się sprzedażą prac artystów. W sprzedaży są: katalogi, pocztówki, kubki i koszulki z pracami, kalendarze i plakaty z wystaw oraz inne gadżety. Jest prowadzona przez Stowarzyszenie OTO JA. Wstęp do galerii jest wolny.

Stowarzyszenie Edukacyjno – Artystyczne „Oto ja”

Jest młodą organizacją (rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym w październiku 2006), choć większość jej członków uczestniczy w projekcie OTO JA niemal od samego początku. W ramach WDK i POKiS organizowali dla twórców outsider art plenery artystyczne, konkursy i wystawy. Takie działania w ramach akcji „Oto Ja” ujawniły niezwykłe talenty. Dzięki nim w Polsce mówi się o „płockim zagłębiu sztuki naiwnej” (tak płockich artystów określa antropolog kultury prof. Aleksander Jackowski z PAN, członek Rady Naukowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie). Stowarzyszenie od 2007 roku organizuje wystawy indywidualne autorów wyłonionych w projekcie „Oto ja”. Promuje ich twórczość poprzez wydawanie katalogów, kartek, koszulek, kubków i innych gadżetów. W czerwcu 2008 r. wydało album „Oto oni” z pracami czterech artystów, którzy w ubiegłym roku mieli wystawy indywidualne (w galerii a.r.t. Jacka Markiewicza i w OTO JA), czyli Barbary Chęckiej, Haliny Dylewskiej, Adama Dembińskiego i Tadeusza Głowali. Twórcą albumu jest Jacek Malinowski, który sam jest artystą zajmującym się filmem i fotografią komputerową, tworzącym instalacje i wideoinstalacje. W 2007 r. galeria a.r.t. pokazała m.in. jego „Półkobiety”, „Kilka osób w niejasnych sytuacjach” czy „Celebrację Erwina Koczka”. W październiku 2007 r. otworzyło Galerię OTO JA, która w listopadzie 2008 pokazała najnowsze prace Erwina Sówki, członka legendarnej janowskiej (Katowice) grupy malarzy mistyków prowadzonych przez T. Ociepkę. Była to pierwsza indywidualna wystawa tego artysty na Mazowszu.

W 2009 r. Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Oto Ja zaprosiło prof. Alaina Bouilleta z Université de Paris-X-Nanterre i Université de Paul Valéry (Montpellier III) - wydziału nauk edukacyjnych, światowej sławy eksperta od art brut. Jest współtwórcą muzeum art brut, będącego częścią Musée d'Art Moderne et Contemporain, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Villeneuve D'Ascq, niedaleko Lille, które otworzy swoje podwoje we wrześniu 2010 r. Konferencja z udziałem prof. A. Bouillet odbyła się w dniach 15 - 16 maja 2009 r. w Galerii OTO JA w Płocku. W listopadzie 2009 r. Stowarzyszenie OTO JA uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.

Przypisy

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Płockie Zagłębie Sztuki Naiwnej i Art Brut z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera treści o charakterze reklamowym, promocyjnym lub autopromocyjnym.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł ma niedostateczną jakość.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki