FANDOM


Państwo Miecława
Blank 1037-1047 Blank
Ostatnia głowa państwa książę Miecław
Oderwanie Mazowsza od państwa piastowskiego 1037
Podbicie przez Kazimierza Odnowiciela 1047
Religia dominująca Kościół łaciński, religia Słowian
Polska 1039 - 1058

Państwo Miecława – samodzielne księstwo rządzone przez Miecława, istniejące w okresie od 1037 do 1047 roku, czyli od oderwania Mazowsza od państwa piastowskiego do czasu podbicia przez Kazimierza Odnowiciela.

W okresie połączonego z reakcją pogańską powstania ludowego po śmierci króla Mieszka II i ucieczki z kraju na Węgry jego syna księcia Kazimierza Odnowiciela, Miecław objął władzę na Mazowszu ogłaszając się księciem, a Mazowsze niezależnym krajem (1037)[1]. Gdy Kazimierz powrócił w 1039 roku do Polski, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Bitwa rozegrała się w okolicach wsi Pobiedziska na terenie Wielkopolski, w której to bitwie książę Kazimierz odniósł zwycięstwo. Upadła wtedy koncepcja ustanowienia przez Miecława nowej dynastii w Polsce[1], jednak Kazimierz nie miał dość sił do usunięcia Miecława. Prawdopodobnie pozostał on na Mazowszu jako wojewoda.

Wg Galla Anonima Miecław zginął w 1047 roku w bitwie z wojskami księcia Kazimierza i posiłkami księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, gdy podjął próbę buntu przeciw zwierzchności piastowskiej. Według wersji przekazanej przez Wincentego Kadłubka Miecław jednak zbiegł do Prus i tam dopiero został zamordowany[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Ł. Piernikarczyk: Masław i jego państwo (1037-1047) (pol.). [dostęp 12 stycznia 2010].

Bibliografia
Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Państwo Miecława z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki