FANDOM


Pająk, sprzęt rehabilitacyjny

Pająk – sprzęt rehabilitacyjny

Pająk (ang. Spider) – urządzenie sportowo-rehabilitacyjne, którego autorem był w 1993 roku polski projektant wzornictwa Norman Łoziński.

Budowa i zastosowanie

Urządzenie składa się z zestawu elastycznych cięgien, łączących kolumny osadcze w przestrzeni, z regulowanymi obejmami umieszczonymi na ciele pacjenta. Używane jest w rehabilitacyjnych zajęciach ruchowych, które tylko pozornie mogą wyglądać na zabawę.

Przyrząd wykorzystuje się najczęściej przy rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową i stwardnieniem rozsianym a także w przypadku występowania wad genetycznych i po różnego rodzaju urazach.[1]

Urządzenie posiada ochronę patentową w kategorii wynalazek (nr patentu 173468)[2].

Nagrody

W konkursie "Za nowe rozwiązania w dziedzinie techniki za rok 2007" Norman Łoziński z firmy "NORMAN" w Koszalinie za pracę na temat: "Urządzenie sportowo - rehabilitacyjne dla osób z zaburzeniami postawy i aktywności ruchowej", otrzymał nagrodę II stopnia[3].

Przypisy

  1. Pająk w Centrum Rehabilitacyjno-Medycznym Norman - Rehabilitacja przez Zabawę (pol.). [dostęp 2012-10-04].
  2. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej: Patent PL 173468 B1 (pol.). [dostęp 2012-10-03].
  3. Mieczysław Załuski Dyrektor Biura NOT: 40. POMORSKIE DNI TECHNIKI Koszalin - 2008 Informacja z przebiegu (pol.). [dostęp 2012-10-03].Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Pająk (urządzenie) z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki