FANDOM


Pocho - oswojony krokodyl, atrakcja turystyczna kostarykańskiego miasteczka Siquirres.

Pocho został znaleziony w 1994 roku na brzegu rzeki Parismina przez Gilberto Sheedana, znanego pod pseudonimem Chito. Krokodyl był postrzelony w lewe oko. Chito załadował go z pomocą przyjaciół na łódź i zawiózł do Siquerres, gdzie pod jego opieką krokodyl doszedł do zdrowia. Pocho i Chito zaprzyjaźnili się, nawet spali i pływali razem. Gdy zauważono ich podczas wspólnej kąpieli w basenie, stali się znani. W lipcu 2000 roku materiał o Pocho i Chito wyemitowała kostarykańska telewizja Channel 7. Materiał ten wyemitowano także w USA, Chile i Wielkiej Brytanii. Chito otrzymał pozwolenie na hodowlę krokodyla od Ministerstwa Środowiska, Energii i Telekomunikacji na hodowanie krokodyla tak długo, jak długo będzie w stanie kontrolować jego zachowanie. Chito pracował nad tresurą Pocho konsultując się z biologami i weterynarzami. Pocho był karmiony rybami i kurczakami, zjadał 30 kg karmy tygodniowo. Chito nauczył go sztuczek, takich jak mruganie ocalałym okiem, turlanie się czy pozwalanie na wsadzanie głowy tresera w paszczę. Ich odbywające się raz na tydzień występy w mającym 100 m² sztucznym jeziorze Finca Las Tilapias przyciągały turystów z całego świata.

Zwierzę padło w październiku 2011, w wieku około 50[1]–60 lat[2]. Urządzono mu uroczysty pogrzeb. W ostatniej drodze Pocho towarzyszył m. in. jego opiekun. "Nie wiem co robić. Ale wiem, że muszę iść naprzód. Muszę, taką mam naturę. Ale Pocho jest dla mnie... Pocho nigdy nie umrze" – mówił po pogrzebie Sheedana[3].

Przypisy

  1. World-famous crocodile Pocho dies in Siquirres (ang.). ticotimes.net, 2011-10-12. [dostęp 2011-10-20].
  2. Costa Ricans hold funeral for celebrity crocodile Pocho (ang.). bbc.co.uk, 2011-10-17. [dostęp 2011-10-20].
  3. Płaczące tłumy na pogrzebie krokodyla. tvn24.pl, 2011-10-17. [dostęp 2011-10-20].Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Pocho z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4.svg Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3.png Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki