FANDOM


Szczecin Osiedle Magnolia Park rzezba 3

Pomnik Magnolii.

Pomnik Magnolii – robocza nazwa pomnika-fontanny odsłoniętego w kwietniu 2009 na szczecińskim osiedlu mieszkaniowym Magnolia Park (zbieg ul. Janickiego, Klonowica i Wernyhory). Autorem fontanny wykonanej w stylu nawiązującym do secesji jest Wiesław Domański[1], absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W środku fontanny stoi dziewczyna, która na uniesionych w górę rękach trzyma misę z której spływa wodą. Dokładnie rzecz biorąc ręce dziewczyny przeradzają się w konary drzewa na których oparta jest misa a z misy wyrastają kwiaty magnolii (jeden z symboli Szczecina, który słynie z posiadania na swym terenie bardzo wielu tych drzew). Wokół smukłej dziewczyny bawi się czwórka dzieci (dziewcząt i chłopców), które wesoło kąpią się w strugach spływającej wody. Jeden z chłopców próbuje wpuścić rybę do basenu fontanny.

Nazwa

Szczeciński dodatek Gazety Wyborczej (w porozumieniu z autorem pracy i inwestorem) w sierpniu 2009 rozpisał konkurs na nazwę docelową tej fontanny. Zwyciężyła nazwa Fontanna Radość[2]. Niezależnie od wyników tego konkursu w dalszym ciągu znaczna liczba mieszkańców Szczecina kojarzy pomnik raczej pod jej nazwą autorską Magnolia lub jako Pomnik Magnolii.

Zobacz też

Commons in image icon

Przypisy

  1. Sedina, Amfitryta i... dziewczyna z magnoliami - artykuł, Gazeta Wyborcza Szczecin z dn. 5.8.2009
  2. Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin, sierpień 2009Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Pomnik Magnolii w Szczecinie z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.