FANDOM


Quasi-monarchie - państwa które posiadają mimo formalnego ustroju republikańskiego, formę rządów o cechach dziedzicznej monarchii.

Współcześnie niektóre państwa rządzone metodami dyktatorskimi lub autorytarnymi mimo iż formalnie są republikami są uważane za quasi-monarchie.[1] Wynika to z faktu sukcesji władzy w obrębie jednej rodziny która stoi na czele państwa tak jak to dzieje się w dziedzicznych monarchiach (po ojcu władzę przejmuje syn, względnie brat). Przykłady quasi-monarchii:

  • Flag of North Korea.svg Korea Północna. Po śmierci prezydenta Kim Ir Sena w 1994, faktycznym przywódcą państwa został jego syn Kim Dzong Il. Po jego zaś śmierci w 2011 na czele państwa stanął jego syn - i wnuk Kim Ir Sena - Kim Dzong Un jako "Przywódca Partii, Armii i Narodu". Z tego powodu Korea Północna jest nazywana "monarchią totalitarna", mówi się też o "dynastii Kimów"[2]

Przypisy

Zobacz teżWiki-wordmark Artykuł utworzony w PrePedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki