FANDOM


Służba Wolontariuszy Muzeum Ermitażu – program Państwowego Muzeum Ermitażu, stowarzyszający rosyjskich i zagranicznych studentów w organizacji młodzieżowej, która oferuje wszystkim pragnącym uczyć się możliwość zapoznać się z działalnością Ermitażu oraz wziąć bezpośredni udział w przygotowaniu i prowadzeniu różnych przedsięwzięć oraz pracy nad projektami.

Historia

Narodziny wolontariatu są nierozerwalnie związane z przygotowaniem trzechsetnego jubileuszu Petersburga. Ermitaż organizował wówczas liczne przedsięwzięcia, zarówno dla zwykłych obywateli, jak i ważnych osobistości. Organizacja ceremonii przy wykorzystaniu zasobów ludzkich samego Ermitażu byłaby niemożliwa. Dlatego, gdy znaleźli się ochotnicy, gotowi zaproponować swoją pomoc Muzeum, kierownicy muzeum poparli ich inicjatywę. W styczniu 2003 roku lider grupy młodzieży zebranej w celu świętowania jubileuszu Petersburga, Michaił Kożuchowski zaproponował stworzenie w Muzeum służby wolontariackiej złożonej ze studentów znających różne języki. W rezultacie, jeszcze do momentu oficjalnego zatwierdzenia programu przez władze Ermitażu, udało się wyselekcjonować i przygotować do pracy w muzeum 150 osób. Wiosną program otrzymał poparcie Komitetu dla świętowania trzechsetlecia Petersburga i 23 maja 2003 roku wolontariusze weszli do muzeum. M. Kożuchowski został etatowym pracownikiem Ermitażu i kierownikiem służby wolontariackiej, która otrzymała status specjalnego programu pomyślnie funkcjonującego do dziś. Wolontariusze pracują w różnych działach muzeum i w rozmaitych dziedzinach, zarówno w samym Ermitażu, jak i poza jego obrębem.

Zespół

Skład zespołu wolontariuszy jest różnorodny i wchodzą w niego studenci, uczniowie i emeryci, zarówno rosyjscy, jak i zagraniczni. Każdy z nich spędza w muzeum określoną przez siebie ilość czasu i wybiera zajęcie zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Obecnie w Służbie pracują wolontariusze z państw takich, jak Rosja, USA, Szwajcaria, Francja, Włochy, Niemcy, Polska i innych. Wśród nich można znaleźć filologów, dziennikarzy, inżynierów, maszynistów, arachnologów, muzyków, barmanów, nauczycieli czy historyków sztuki.

Działalność

Wolontariusze pomagają administracji w przyjmowaniu odwiedzających, kontrolują wejścia do sal i przestrzegania zasad w Muzeum. Ich istotnym zadaniem jest również pomoc w prowadzeniu prac badawczych w naukowym oddziale Ermitażu: systematyzowanie i katalogowanie chronionych obiektów oraz ich restauracja. Pracują oni między innymi w Oddziale Archeologicznym Europy Wschodniej i Syberii, Oddziale Świata Antycznego, Sektorze Marketingu, Sektorze Specjalnych Przedsięwzięć, Sektorze Sztuki Współczesnej, Teatrze Ermitażu, Oddziale Prasowym Ermitażu oraz innych pododdziałach i oddziałach. Oprócz tego wolontariusze zajmują się tłumaczeniem materiałów informacyjnych na języki obce, wypełniają sekretarskie i kurierskie prace, pomagają podczas wystaw, w czasie programów teatralnych i koncertów, a także w specjalnych przedsięwzięciach Ermitażu. Oprócz tego uczestniczą w międzynarodowych seminariach i konferencjach.

Projekty

Projekt "Ropsza"

Projekt ten był pierwszym projektem Służby Wolontariuszy. Głównym celem było zaakcentowanie problemu ochrony zespołu pałacowo – parkowego w Ropszy, XVIII-wiecznego folwarku położonego na południowy zachód od Petersburga i zapisanego na liście Światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

WHY – World Heritage & Youth (Światowe Dziedzictwo & Młodzież)

Jest to najważniejszy projekt Służby Wolontariatu. Jego nazwę można rozpatrzeć jak pytanie: „czemu dla dzisiejszej młodzieży tak ważna jest ochrona światowego dziedzictwa kulturowego”? Odpowiedź na nie starają się uzyskać wolontariusze i specjaliści podczas powstałych w ramach projektu przedsięwzięć, posiedzeń okrągłego stołu, spotkań z historykami, archeologami i aktywistami. Głównym celem projektu jest zachęcenie jak największej ilości młodych ludzi do aktywnego zainteresowania tematem ochrony dziedzictwa kulturowego.

Letni Uniwersytet

W 2009 roku Służba Wolontariatu Ermitażu wraz z organizacją Rosatom każdego roku w ramach projektu WHY organizuje Letni Uniwersytet dla studentów, którzy wygrali specjalny konkurs. W przeciągu dwóch – czterech tygodni młodzi ludzie z technicznym wykształceniem, pochodzący różnych części kraju, pracują jako wolontariusze w Ermitażu, spotykają się ze specjalistami w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, uczestniczą w pracach archeologicznych. Dzięki istnieniu tego projektu młodzi ludzie otrzymują unikalne doświadczenie i mogą głębiej zrozumieć istotę dziedzictwa kulturowego oraz uzyskać nowe spojrzenie na historię Rosji.

Gry i konkursy

Każdego roku Służba Wolontariatu organizuje kilka konkursów i gier dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W interesującej, odpowiedniej dla siebie formie dzieci mogą poznać światową historię i kulturę, odbyć wycieczkę po salach muzeum czy uczestniczyć w poszukiwaniach nietypowych eksponatów. Konkursy organizowane przez Służbę Wolontariatu we współpracy z naukowymi oddziałami Ermitażu mają przede wszystkim charakter edukacyjny. Konkurs „U progu odkrycia” organizowany w grudniu 2010 był otwarty dla wszystkich europejskich uczniów. Zwykle na początku zimy odbywa się konkurs mający przybliżyć dzieciom nowoczesne technologie, a prace konkursowe to zazwyczaj animacje, prezentacje multimedialne i obrazy cyfrowe. Przykładowe konkursy:

  • „Koty – małe i duże”, kwiecień 2012
  • „Garaż Mikołaja II w Pałacu Zimowym”, grudzień 2011
  • „U progu odkrycia”, grudzień 2010
  • „Śladami olimpijskich bogów”, kwiecień 2010
  • „Gry wolontariackie”, grudzień 2009
  • Gra „Dzień Scyta”, kwiecień 2009
  • Gra „Epoka lodowcowa”, grudzień 2008

Przypisy

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Wolontariat w Ermitażu z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki