FANDOM


Stefania Kaja z domu Patalas (ur. 21 października 1921 w Wolsztynie, zm. 15 lutego 2007 w Poznaniu) – artystka związana z Wielkopolską - ceramik, malarz, znawca sztuki piastowskiej.

Mąż Zbigniew Kaja – wybitny grafik, plakacista, syn Przemysław Kaja – fotograf, syn Ryszard Kaja – znany scenograf i malarz.

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wydział rzeźby,pracownia ceramiki u prof. Rudolfa Krzyca.

W pierwszych latach po studiach współpracuje z mężem zajmując się wystawiennictwem.Podstawowa forma działalności artystycznej pozostała jednak ceramika i drobne formy rzeźbiarskie oraz medalierstwo, najczęściej pracując w glinie.

Uprawiając ceramikę prace jej nawiązują w swych formach do dawnej sztuki polskiej, minimalizując ornament i dekoratywność, na rzecz wyszukanej oszczędnej formy. Zajmowała się także medalierstwem (wiele realizacji dla miasta Poznania), maską ceramiczną, ceramika użytkową, a także rysunkiem. Obsesyjnie związaną z Wielkopolską pod koniec życia poświęca się malarstwu tworząc cykle obrazów olejnych i monotypii. Wszystkie korzenie znajdując w krajobrazie swego dzieciństwa, okolic Nowego Tomyśla i Wolsztyna. Prace jej stopniowo odchodzą od realizmu.

Związana z poznańskim kołem ceramicznym przy BWA.

Udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą prace w zbiorach prywatnych i państwowych.Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Stefania Kaja z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki