FANDOM


Szkolna Orkiestra Symfoniczna w Bydgoszczy
Rok założenia 1939
Pochodzenie Flag of Poland.svg Polska
Gatunek muzyka klasyczna i współczesna
Powiązania Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy
Strona internetowa
Zespół Szkół Muzycznych 2008 wsch

Budynek Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy

Szkolna Orkiestra Symfoniczna w Bydgoszczyorkiestra symfoniczna działająca przy Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, założona w latach 30. XX wieku.

Historia i charakterystyka

Orkiestra szkolna przy Miejskim Konserwatorium Muzycznym wystąpiła po raz pierwszy 6 kwietnia 1939 roku. Przed II wojną światową kierował nią Zdzisław Jahnke i Alfons Rezler, a po 1945 r. m.in. Wacław Splewiński, czy Feliks Rybicki. Od 1996 roku orkiestrą kieruje Henryk Wierzchoń.

Orkiestra bierze czynny udział w życiu muzycznym regionu i kraju, a także wyjeżdża za granicę (Niemcy, Finlandia). W jej repertuarze znajduje się około 50 utworów muzyki klasycznej i współczesnej. Orkiestra Symfoniczna PZSM dwukrotnie występowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1998, 2001). Wielokrotnie prezentowała się również na estradzie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, m.in. podczas uroczystości szkolnych, a także w ramach współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi miasta. Brała także udział w wielu konkursach, przeglądach i festiwalach w Bydgoszczy (Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych), regionie i kraju.

Zobacz też

BibliografiaŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Szkolna Orkiestra Symfoniczna (Bydgoszcz) z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.