FANDOM


Tane Ikai (jap. 猪飼たね Ikai Tane?, ur. 18 stycznia 1879, zm. 12 lipca 1995 w Nagoi)Japonka, znana z długowieczności.

Od 1988 przebywała stale w szpitalu w Nagoi, od 1992 była uważana za najstarszą osobę w Japonii. Dożyła wieku 116 lat (i 175 dni), co stanowi rekord długości życia kobiety w Japonii; ze względu na fakt, że poważne wątpliwości budzi autentyczny wiek Shigechiyo Izumiego (według Księgi Guinnessa 120 lat), być może Ikai jest także rekordzistką długowieczności Japonii w ogóle. Na liście światowych rekordzistów długowieczności zajmuje siódme miejsce (a nie uwzględniając Izumiego – szóste).

Mimo niezwykłej długowieczności nie była nigdy uważana za najstarszą osobę na świecie. Starsza od niej o cztery lata Francuzka Jeanne Calment przeżyła ją o ponad dwa lata, dożywając 122 lat. Już po śmierci Calment za najstarsze osoby na świecie były uważane Japonki młodsze od Ikai (Kamato Hongo i Mitoyo Kawate); podobne sytuacje miały miejsce wcześniej, w latach 70.

Powyższe dane dotyczą osób, których datę urodzenia udało się odpowiednio udokumentować – mogły żyć osoby starsze, których data urodzenia nie została uznana za wiarygodną.

InterwikiŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Tane Ikai z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego biogramu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł zawiera niewystarczająco uźródłowione informacje.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki