FANDOM


Tyflobus (z gr. typhlos - niewidomy) - specjalny pojazd prezentacyjny, rodzaj mobilnej ekspozycji, wyposażonej w różnego rodzaju nowoczesne urządzenia wspomagające pracę i edukację osób niewidomych[1]. Organizowane z jego pomocą w kolejnych miastach eventy mają zapoznawać społeczeństwo z problemami z jakimi borykają się osoby niewidome i niedowidzące, jak również pokazywać jak z pomocą techniki można usuwać ograniczające ich bariery. Tyflobus służy jako ekspozycja podczas prezentacji organizowanych przez Fundację Szansa dla Niewidomych. Głównym sponsorem akcji jest firma oferująca rozwiązania dla osób niewidomych i niedowidzących Altix. Pierwsze akcje Tyflobus były organizowane w 2010 roku, wtedy pojazd objechał całą Polskę i zawitał do ponad 40 miejscowości. Hasłem akcji było "Tyflobus - Zobacz świat niewidomych". Sponsorem akcji była firma Altix.

W 2010 roku celem akcji było pokazanie rozwiązań informatycznych i technicznych umożliwiających niewidomym i niedowidzącym samodzielność oraz aktywność zawodową i społeczną. Specjalnie przygotowany w tym celu autobus przemierzał całą Polskę przez ponad 7 tygodni. Wolontariusze i pracownicy Fundacji prezentowali, jak niewidomi mogą być samodzielni w życiu społecznym i zawodowym. W sumie w eventach uczestniczyło około 2 tys. osób, a Tyflobus odwiedził ponad 40 miejscowości. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mediów i władz. Po takim sukcesie idea musiała być kontynuowana.

Eventy miały na celu udowodnienie, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia. Każdy mógł wczuć się w rolę osoby niewidomej i wybrać się na spacer z zasłoniętymi oczyma oraz wypróbować działania niesamowitych, wykrywających przeszkody okularów.

W 2011 Fundacja, przy wsparciu firmy Altix, zorganizowała akcję Tyflobus po raz drugi, tym razem hasłem było "Z dźwiękiem i dotykiem przez życie". Akcje spotkały się z tak dużym zainteresowaniem, że Fundacja otrzymała dofinansowanie na organizację kolejnych przedsięwzięć z udziałem Tyflobusu w województwach: lubuskim i mazowieckim.

Przypisy

  1. Tyflobus - widzieć więcej (pol.). nowe NASZE SPRAWY Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, 2010-09-10. [dostęp 2011-05-31].

Zobacz teżŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Tyflobus z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 4 Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki