FANDOM


Underdark
Rok założenia 2005
Pochodzenie Polska, Przemyśl
Gatunek death metal
Wytwórnia płytowa Psycho Records (Polska), Sleaszy Rider Records (świat)
Obecni członkowie
Adam Dryś (Drizzt)
Marcin Pitorak (Dyvan)
Kamil Rusiecki (Spider)
Kamil Bracichowicz (Blasturbator)
Współpracownicy
Przemysław Grządziel
Strona internetowa

Underdark – pochodząca z Przemyśla polska grupa muzyczna, grająca death metal (sophisticated death metal). Debiutancki album zespołu In the Name of Chaos, (wydany w Polsce przez Psycho Records w 2009 roku), został dobrze oceniony przez polską prasę. W grudniu 2010 r. trafił do ogólnoświatowej dystrybucji za sprawą greckiej wytwórni Sleaszy Rider.

Historia

Początki

Zespół powstał na przełomie lat 2004/2005 z inicjatywy Adama Drysia (Drizzta) i Kamila Rusieckiego (Spidera). W marcu 2005 roku do zespołu dołączył Marcin Pitorak (Dyvan). W początkowym etapie działalności, zespół borykał się z problemami: braku perkusisty, będącego w stanie grać death metal, braku stałego miejsca prób i odpowiedniego sprzętu. W lecie 2006, Ziemal, doświadczony perkusista, znany z gry m.in. w Bleeding Art, dołączył do zespołu.

W roku 2007 Underdark nagrał swój pierwszy materiał studyjny: Demo 2007. W 2008 roku, Underdark grał koncerty m.in. z: Christ Agony, BlackSnake, Rotengeist, Cremaster, Mentally Deranged, Inglorious, Demogorgon, Embrional, Minerva, Preludium, Parricide, Pyorrhoea, Krusher, Corruption, Forgotten Souls, Infidel, Cryptic Rites. Wtedy też Drizzt rozpoczął komponowanie utworów na pełnowymiarową płytę. Ziemal opuścił zespół, przez co Underdark musiał zrezygnować z aktywności koncertowej. W kwietniu 2009 roku, Kamil Bracichowicz (Blasturbator), grający również w Embrional i Nocturnal (sesyjnie), dołączył do zespołu, który zagrał z Besatt, Cryptic Tales, Embrional i Gortal.

In the Name of Chaos

Na przełomie sierpnia i września 2009, w studio Chinook w Dębicy, Underdark nagrał swój studyjny debiut zatytułowany In The Name Of Chaos. W Polsce płyta została wydana przez Psycho Records. Została ciepło przyjęta zarówno przez fanów jak i ogólnopolskie media muzyczne:

Teraz rock: „Underdark to zespół z Przemyśla, który ma szanse na to, by dołączyć do elity polskiego death metalu[1].

Hardrocker: (…)jak komuś zależy, to i na naszej rodzimej ziemi może stworzyć coś ciekawego, świeżego i niebanalnego.(…) Wiele nieszablonowych rozwiązań, ciekawe sola, no i przede wszystkim perfekcja i znakomicie uzupełniająca się współpraca obu wioseł. Płyta od początku do końca przemyślana i starannie zrealizowana[2].

W 2010 r. zespół podpisał również umowę z grecką wytwórnią Sleaszy Rider Records, która zajęła się wydaniem, promocją i dystrybucją "In The Name of Chaos" poza granicami Polski - min. dystrybucją przez takie firmy jak Sony (Niemcy), Century Media (USA), Relapse (USA), Plastic Head (UK). Umowa z grecką wytwórnią uwzględnia także wydanie kolejnego albumu Underdark. Od września managmentem Underdark, a w szczególności sprawami związanymi z bookingiem, oraz organizacją koncertów i tras koncertowych zespołu zajmuje się Przemysław "Przemas" Grządziel. Od wielu lat zajmuje się on menadżmentem zespołów oraz jest głównodowodzącym Przemyskiej Sceny Niezależnej - organizacji promującej lokalne wydarzenia artystyczne. Światowa premiera płyty ma miejsce w grudniu 2010 r. W związku z tym Underdark nagrał swój pierwszy teledysk do utworu "World Reframed".

Muzycy

Obecny skład zespołu
  • Adam Dryś (Drizzt) – gitara, wokal wspierający (również muzyk zespołów Cryptic Tales i Sacrifer)
  • Marcin Pitorak (Dyvan) – wokal prowadzący, gitara basowa (również muzyk zespołu BlackSnake)
  • Kamil Rusiecki (Spider) – gitara
  • Kamil Bracichowicz (Blasturbator) – perkusja (również muzyk zespołu Embrional)

Dyskografia

Rok Album Wytwórnia Lista utworów Skład Studio
2007 Underdark - Demo 2007 własna 1. Manifestation of Denial

2. New Dimension of Pain
3. Monument of Hypocrisy
4. From Victory To An Inn
5. Beneath the Surface Lies the Underworld

Drizzt - gitara, backing wokal

Dyvan - bas, wokal
Spider - gitara
Ziemal - perkusja

Studio Spektrum

(styczeń-marzec 2007)

2009 In The Name of Chaos Polska:

PSYCHO RECORDS
Zagranica:
SLEASZY RIDER RECORDS

1. Preludium Proelium (Intro)

2. Gospel of Netherworld
3. World Reframed
4. The Path
5. Monument of Hypocrisy
6. In the Name of Chaos
7. Manifestation of Denial
8. Black Accomplishment
9. Rebirth (Instrumental)
10. God Killing Coup De Grace

Drizzt - gitara, backing wokal
Dyvan - bas, wokal
Spider - gitara
Blasturbator - perkusja

Studio Chinook

Dębica
22.08-5.09.2009

Wideografia

  • Teledysk do utworu "World Reframed" (2010)

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Teraz rock, recenzja "In the Name of Chaos".
  2. Hardrocker, recenzja "In the Name of Chaos".Źródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Underdark z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4 Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3 Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.