FANDOM


Wielka Mapa Szkocji gen. Maczka („Great Polish Map of Scotland”) – największa na świecie mapa plastyczna o wymiarach 50 x 60 metrów, przedstawiającą całą Szkocję w skali 1:10 000, znajdująca się na terenie zamku Barony Castle 20 km na południe od Edynburga w Szkocji.

Mapa powstała w 1975 roku. Pomysłodawcą był ówczesny właściciel Barony Castle, były żołnierz I Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka - Jan Tomasik.

W czasie II Wojny Światowej Barony Castle było kwaterą główną sił polskich w Szkocji, i to tu na dziedzińcu zamkowym zbudowano wielką mapę Szkocji przeznaczoną do celów taktycznych. Mapa z zaznaczoną rzeźbą terenu, miastami, koleją pomagała Polskim Oficerom w zapoznaniu się z niełatwą topografią Szkocji.

Po wojnie Jan Tomasik został właścicielem kilku hoteli w Edynburgu, zatrudniał wielu polskich żołnierzy którzy pozostali na emigracji (jednym z nich był sam gen. Maczek). Z czasem kupił również Barony Castle.

W 1975 roku dzięki pomocy Kazimierza Trafasa i Romana Wolnika powstaje wielka mapa plastyczna Szkocji w skali 1:10 000. Całość jest otoczona 1,5 m wzmocnionym wałem ziemnym, dzięki czemu można oglądać mapę obchodząc ją dookoła. Sama mapa zbudowana została głównie z betonu, pomalowana, a instalacja hydrauliczna zasilała sztuczne rzeki i jeziora, całość oblewało sztuczne morze. Niestety wkrótce po wybudowaniu mapy Jan Tomasik podupadł na zdrowiu i musiał sprzedać pałac. Mapa popadła w zapomnienie na ponad 30 lat.

W 2010 roku powstała grupa Szkotów chcących odbudować mapę i przywrócić jej dawny splendor.

Linki zewnętrzneŹródło: Ten artykuł bazuje na treści artykułu: Wielka Mapa Szkocji gen. Maczka z Wikipedii; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL

Uwaga! Projekt PrePedia został przeniesiony pod adres: http://pl.prepedia.org.
Ta strona stanowi wersję sprzed zmiany adresu w 2012 r. i nie jest już uzupełniana. Aby mieć pewność, że strona którą przeglądasz zawiera aktualne informacje, przejdź do aktualnej wersji tej strony!

Information icon4.svg Na Wikipedii odbyła się dyskusja nad usunięciem tego artykułu, zobacz ją.
Traffic lights 4 states 3.png Ten artykuł nie spełnia (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki